Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 16.06.2016

Rynki finansowe nerwowo reagują na możliwość Brexitu

23 czerwca, a więc dokładnie za tydzień odbędzie się referendum w Wielkiej Brytanii na temat pozostania tego kraju w strukturach Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/thedescrier
Posłuchaj
  • O skutkach Brexitu dla naszej waluty i rynku akcji w Polskim Radiu 24 mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Widmo Brexitu już wpływa na rynki walutowe, w tym na polską walutę i giełdy.

- Niepokój dotyczy rynków najbardziej ryzykownych, czyli tzw. rynków wschodzących, w tym Polski. Od akcji notowanych na tych rynkach i ich walut inwestorzy wyraźnie uciekają w kierunku tzw. bezpiecznych przystani, czyli franka szwajcarskiego, jena japońskiego i złota. Złoto obecnie kosztuje 1315 dolarów na uncję, czyli jest to najwyższy poziom w tym roku - mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Frank też drożeje

Szczególnie niepokojąco prezentuje się kurs franka szwajcarskiego wobec złotego.

- 4,10 zł za franka, to jest najwyższy kurs od momentu kiedy Standard & Poor's obniżył rating naszego kraju na początku stycznia – wyjaśnia gość.

Nasza giełda najsłabsza w regionie

Również europejskie parkiety odnotowują wyraźne spadki.

- Nasza giełda w ostatnim kwartale zachowuje się bardzo słabo, jest jednym ze słabszych rynków wschodzących, WIG20 traci około 12 proc., więc sporo. Dużą nerwowość ostatnio widać we Frankfurcie, czy w Paryżu, gdzie główne indeksy tracą więcej niż WIG20 w tym czasie – dodaje.

Na ewentualnym  Brexicie ucierpiałby m.in. polski eksport, bo wielka Brytania jest naszym ważnym partnerem handlowym. Natomiast straty brytyjskiej gospodarki wyceniane są na nawet 100 mld funtów do 2020 roku.

Grażyna Raszkowska, abo