Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 11.04.2017

Ekonomiści: niska inflacja odsuwa podwyżki stóp procentowych

Nie sprawdziły się prognozy o wielkiej inflacji - mówi PAP prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oceniając dane GUS ws. inflacji. Zaś Adam Antoniak z Pekao podkreślił, że przez niską inflację podwyżki stóp procentowych są mało realne.

GUS poinformował we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2017 r. w stosunku do lutego 2017 r. spadły o 0,1 proc., a w ujęciu rocznym wzrosły o 2,0 proc.

"Nie sprawdziły się styczniowe prognozy opozycji, która krzyczała, że będzie wielka inflacja, która odbierze ludziom pieniądze z programu 500 plus" - komentuje dla PAP prof. Elżbieta Mączyńska. "Mówiłam o tym, że nie będzie dużej inflacji na Gospodarczym Otwarciu Roku, debacie w Krajowej Izby Gospodarczej. Zostałam wtedy zakrzyczana przez dużą część ekonomistów" - komentowała we wtorek ekonomistka.


Czytaj więcej
wykres.jpg
Inflacja wyhamowała. W marcu ceny wzrosły o 2 proc. rok do roku.



Przypomniała, że o inflacji mówimy, gdy jest nadmiar pieniądza a niedobór towaru na rynku. "Być może mamy nadmiar pieniądza na rynku, bo są m.in. niskie stopy procentowe, ale producenci nie mogą hasać dowolnie (...), ponieważ mają problemy ze zdobyciem nabywcy" - tłumaczyła.

Mamy do czynienia z gospodarka nadmiarru

Elżbieta Mączyńska podkreśla, że "mamy do czynienia z syndromem gospodarki nadmiaru, to oznacza, że półki się uginają od towarów, a kupujących z odpowiednio głębokimi portfelami jest niewystarczająca ilość".

500+ wspiera gospodarkę

Profesor dodała, że program 500 plus ratuje sytuację "to dobra wiadomość dla handlu, ale także dla gospodarki, dzięki programowi 500 plus gospodarka się kręci".

Adam Antoniak, ekonomista z Pekao uważa, że "niższa niż lutym inflacja wynikała głównie z wyhamowania wzrostu cen żywności (3,4 proc. r/r vs. 4,4 proc. r/r w lutym) oraz niższej dynamiki cen paliw do prywatnych środków transportu (18,1 proc. r/r vs. 21,2 proc. r/r w lutym)".

Spada ryzyko podwyżek stóp procentowych w tym roku

Jego zdaniem wyhamowanie presji inflacyjnej w marcu powoduje, że spada ryzyko podwyżki stóp procentowych w 2017 roku. "Wprawdzie inflacja CPI (wskaźnik inflacji konsumenckiej - PAP) może wzrosnąć w okolice celu NBP (2,5 proc.) w najbliższych miesiącach, natomiast jego trwałe przekroczenie wydaje się obecnie mało prawdopodobne" - powiedział.

Ekonomista Pekao dodał, że spodziewamy się rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w 2018 roku.

Analitycy BZ WBK prognozują, że w kolejnych miesiącach inflacja utrzyma się w okolicy 2 proc. r/r, a pod koniec roku będzie bliżej 1,5 proc.

PAP, jk