Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 15.06.2017

Fed przygotowuje rynek do zmiany polityki: Yellen obiecuje redukcję sumy bilansowej, stopniowe podwyżki stóp

Odchudzanie portfela aktywów posiadanych przez Fed może rozpocząć się "relatywnie niedługo" - powiedziała na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej Janet Yellen, prezes Fed. Podkreśliła, że ścieżka podwyżek stóp procentowych powinna być stopniowa.

Fed "relatywnie niedługo" może rozpocząć redukcję sumy bilansowej - powiedziała na konferencji po posiedzeniu Fed jej prezes Janet Yellen.

Decyzja o normalizacji bilansu relatywnie niedługo, zależy od rozwoju gospodarki

"Jak wynika z komunikatu, nie podjęliśmy ostatecznej decyzji o wcieleniu w życie planu (normalizacji bilansu - PAP). Jednakże, odnośnie daty rozpoczęcia implementacji planu, jeżeli gospodarka rozwijać się będzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami (...) możemy to uczynić relatywnie niedługo" - powiedziała Yellen.

Dodała, że redukcja bilansu potrwa "kilka lat", a obecnie nie można powiedzieć jaki będzie ostateczny stan aktywów po redukcji w długim terminie.

Redukcja może potrwać kilka lat

Jej zdaniem, ostateczna wartość portfela aktywów Rezerwy będzie wyższa niż jego poziom sprzed kryzysu finansowego.


Czytaj więcej
Janet Yellen free 1200.jpg
Fed podniósł główną stopę procentową o 25 pb do 1,00-1,25 proc.Przewiduje jeszcze jedną podwyżkę w tym roku



Yellen podkreśliła, że zarządzanie sumą bilansową nie może stanowić "aktywnego" narzędzia w polityce monetarnej.

Odnosząc się do pytania o to, jaki poziom stóp procentowych konieczny do rozpoczęcia redukcji bilansu oceniany jest jako "zaawansowany" (well under way), Yellen powiedziała, że nie ma takiego poziomu, a Fed oczekuje kolejnych podwyżek w tym roku i w następnym.

Szefowa Fed podkreśliła, że plan normalizacji sumy bilansowej został przedstawiony, by nie zaskoczyć nim uczestników rynku i nie spowodować na nim napięć. Yellen dodała, że oczekuje, iż reakcja rynku na publikację planu będzie niewielka.

Do tej pory Fed reinwestował całość przychodów z zapadających aktywów ze swojego portfela z powrotem w bilans.

Fed zapowiada zmniejszanie reinwestycji i to od tego roku. Zalezty to jednak od gospodarki

W środę Fed poinformował, że ustalił miesięczny limit sumy zapadających treasuries, z których przychody nie będą mogły zostać reinwestowane w bilans na 6 mld USD miesięczne. Limit ten ma być zwiększany co trzy miesiące o 6 mld USD na przestrzeni 12 miesięcy, aż do 30 mld USD miesięcznie. Dla aktywów MBS (papiery zabezpieczone hipoteką) limit ustalono na 4 mld USD miesięcznie, co zwiększane ma być co kwartał na przestrzeni roku o 4 mld USD aż do 20 mld USD miesięcznie.

Redukcja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, o ile gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z prognozami FOMC.

W komunikacie dotyczącym wytycznych dla normalizacji wskazano, że limity zostaną utrzymane po osiągnięciu maksymalnie dopuszczanych wartości, tak by portfel aktywów Fed zmniejszał się w stopniowy i przewidywalny sposób.

Odchudzanie bilansu stopniowe

Odchudzanie bilansu będzie trwać do momentu, gdy Fed oceni, iż w jego portfelu znajduje się tyle aktywów, ile koniecznych jest do prowadzenia skutecznej i wydajnej polityki monetarnej.

Podkreślono, że sterowanie poziomem stopy procentowej pozostaje podstawowym instrumentem w polityce monetarnej Fed.

FOMC zastrzegł sobie prawo do wznowienia reinwestowania przychodów z zapadających aktywów, jeżeli dojdzie do znacznego pogorszenia w gospodarce.

PODWYŻKI STÓP MUSZĄ BYĆ STOPNIOWE, NIE REAGOWAĆ POCHOPNIE NA SPOWOLNIENIE INFLACJI

Dla Yellen istotne jest, by Fed nie znalazł się w sytuacji, w której musiałby gwałtownie zacieśniać otoczenie monetarne, co mogłoby jej zdaniem wpędzić gospodarkę USA w recesję.

"Stopniowe podwyżki stóp procentowych są raczej właściwe w nadchodzących latach" - powiedziała.

Opublikowana w środę mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. pozostała bez zmian na poziomie 1,375 proc., co sugeruje jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 pb przez Fed w bieżącym roku. Mediana przewidywań na koniec 2018 r. również się nie zmieniła i wynosi 2,125 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują 3 podwyżek stóp o 25 pb w 2018 r.

Odnosząc się do ostatnio obserwowanej niższej presji inflacyjnej w gospodarce amerykańskiej Yellen powiedziała, że zostały one odnotowane przez Fed.

Gospodarka USA w dobrym stanie, odporna, rynek pracy silny

Jednocześnie oceniła, że gospodarka USA "ma się dobrze", "wykazuje odporność", a rynek pracy jest "silny", co stwarza warunki do wzrostu inflacji.

Rezerwa jednak ciągle uważa, jej zdaniem, że wraz z zacieśnieniem na rynku pracy, warunki będą sprzyjać wzrostowi cen.

"Istotne" dla Yellen jest, jak powiedziała, by nie reagować przesadnie na klika niższych odczytów, które mogą okazać się "szumem".

Yellen przyznała, że wzrost płac w USA pozostaje niski, jednak nie widzi szeroko zakordonowego spadku oczekiwań inflacyjnych.

"Przykładam uwagę do faktu, że inflacja pozostaje poniżej 2 proc. Ważne jest dla nas, by pchnąć inflację do celu" - powiedziała.

"Fed uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie do środowej decyzji Rezerwy.

Deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, spadł w kwietniu do 1,7 proc. rdr, po wzroście w lutym do 2,1 proc. rdr (pierwsze złamanie bariery 2,0 proc. od 2012 r.). Bazowy PCE spadł w kwietniu do 1,5 proc. rdr wobec 1,8 proc. w lutym.

Ceny konsumpcyjne (CPI) w USA w maju wzrosły rdr o 1,9 proc. wobec 2,7 proc. w lutym, Inflacja bazowa wyniosła 1,7 rdr. Dla bazowego CPI to najniższy odczyt rdr od maja 2015 r. Na koniec stycznia wskaźnik ten wynosił jeszcze 2,3 proc.

Komentując sytuację na rynku pracy, prezes Fed powiedziała, że dynamika wzrostu liczby miejsc pracy w USA znacznie przekracza dynamikę przyrostu liczby osób wchodzących na rynek pracy. Yellen oczekuje, że sytuacja na rynku pracy jeszcze się poprawi.

Liczba nowo utworzonych etatów w sektorach pozarolniczych w USA w maju wzrosła o 138 tys., wyraźnie poniżej oczekiwań. Przeciętny wzrost liczby etatów w USA w ostatnich 3 miesiącach wyniósł 121 tys. (głównie przez jeszcze gorsze dane za marzec) wobec przeciętnej z 2016 r. 187 tys. Bezrobocie spadło do 4,3 proc., o 0,1 pkt. proc.

W kilku miejscach swojej wypowiedzi Yellen podkreślała, ze poglądy i prognozy Fed uzależnione są od faktycznej sytuacji w gospodarce.

Pytana o swoją przyszłość po wygaśnięciu kadencji w lutym 2018 r., Yellen powiedziała, że zamierza dokończyć swoją kadencję i nie rozmawiała z prezydentem USA na ten temat.

Yellen odmówiła komentarza, czy zamierza pozostać na stanowisku przez drugą kadencję, o ile zostanie na nie ponownie powołana.

Fed podniósł główna stopę o 0,25 pb do 1,00-1,25 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową do 1,00-1,25 proc. z 0,75-1,00 proc. - poinformował w środę Fed po zakończeniu posiedzenia.

Protokół z zakończonego w środę posiedzenia Fed zostanie opublikowany 5 lipca. Kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej zaplanowane jest na 25-26 lipca 2017 r.

W marcu 2016 r. Rezerwa Federalna podwyższyła docelowy przedział wahań dla stopy fed funds o 25 pb. do 0,75-1,00 proc. Była to trzecia podwyżka w rozpoczętym w grudniu 2015 r. cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

PAP, jk