Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 10.07.2013

Lepsze warunki pracy w Bangladeszu bez LPP i Reserved

Organizacje broniące praw pracowników w Bangladeszu dopięły swego. Firmy zadbają o swoich pracowników. Polacy nie przystąpili do porozumienia.
Metki polskiej marki Cropp znalezione na gruzach zawalonego budynku Rana Plaza w BangladeszuMetki polskiej marki Cropp znalezione na gruzach zawalonego budynku Rana Plaza w Bangladeszumateriały prasowe, Clean Clothes Polska

8 lipca przedstawiony został plan implementacji porozumienia dotyczącego ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu. W jego realizację zaangażowało się już 70 marek odzieżowych. Nie ma wśród nich polskich firm, w tym największej z nich LPP, lokującej 19 proc. swojej produkcji w tym kraj

Założenia planu wdrażania porozumienia i pierwsze podjęte działania obejmują m.in. wstępne kontrole w fabrykach w celu identyfikacji poważnych zagrożeń i pilnych napraw, które zostaną zrealizowane w przeciągu 9 miesięcy. Tymczasową procedurę reagowania na potrzeby napraw zidentyfikowane w ramach kontroli i/lub raportów pracowników. Ustanowienie struktury zarządzania realizacją Porozumienia poprzez Komitet Sterujący z równą reprezentacją sygnatariuszy: firm i związków oraz organ doradczy z szeroką reprezentacją w Bangladeszu. Rozpoczęty proces rekrutacji na stanowiska Głównego Inspektora Bezpieczeństwa oraz Dyrektora Wykonawczego.

Ostatecznym impulsem do podpisania porozumienia było tragiczne zawalenie się 24 kwietnia 2013 r. budynku Rana Plaza mieszczącego fabryki odzieżowe. W tragedii zginęło 1127 osób, a setki zostały ranne. W budynku produkowane były ubrania marki Cropp należącej do LPP. W swoim oświadczeniu wydanym 27 maja Zarząd LPP deklarował: „badamy możliwość przystąpienia do tego porozumienia, które mamy nadzieje da szanse na unikanie tragedii podobnych do tej, która miała miejsce w budynku Rana Plaza”. Firma nie przystąpiła jednak do Porozumienia i nie poinformowała o żadnych krokach podjętych w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i zapewnienia przestrzegania standardów praw pracowników w fabrykach produkujących na jej zlecenie.”

24 lipca mijają 3 miesiące od tragedii w Rana Plaza. Mimo apeli konsumentów, LPP nie przystąpiła do programu wypłaty odszkodowań, ani nie podjęła, żadnych działań świadczących o poniesieniu odpowiedzialności za skandaliczne warunki pracy w jakich zatrudnieni byli pracownicy fabryk szyjący na zlecenie LPP, którzy stracili życie lub zdrowie i zdolność do pracy.

Clean Clothes Polska, abo