Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 22.07.2015

Białoruś wnioskuje o 3,5 mld dolarów kredytu, ale nie bezpośrednio z budżetu Rosji

Białoruś zwróciła się nie bezpośrednio do Rosji, a do poradzieckiego Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju o 3 miliardy dolarów kredytu - tak stwierdził wiceminister finansów Rosji, Siergiej Storczak.

Rosyjski wiceminister Storczak powiedział, że odbyła się już pierwsza tura rozmów. Ustalono, że eksperci Euroazjatyckiego Funduszu oraz Ministerstwa Finansów i Banku Narodowego Białorusi będą uzgadniać szczegóły wsparcia finansowego.

Jak pisze Interfax, Storczak powiedział, że Białoruś chce wznowić relacje z funduszem i uzgodnić nowy program. – O tym, by dostać (kredyt) bezpośrednio z budżetu (Federacji Rosyjskiej) nie mówiono – dodał rosyjski wiceminister.

Wcześniej o tym, że Białoruś zwraca się do Rosji o kredyt w wysokości 3 mld dolarów mówił minister finansów FR Anton Siluanow. Wtedy powiedzał, że sprawa będzie rozpatrywana z uwzględnieniem tego, jak wypełniono warunki poprzedniego programu.

Pod koniec czerwca minister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn powiedział, że Białoruś chce też uzyskać kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego wysokości około 3,5 mld dol.

Zagraniczne kredyty są potrzebna Białorusi między innymi do zwiększenia rezerw walutowych i spłacenia w przyszłym roku zaciągniętych kredytów ocenianych na 3 miliardy 200 milionów dolarów. Problemy gospodarcze na Białorusi pogłębił kryzys w Rosji.

17 lipca rząd Rosji zaakceptował przyznanie Białorusi kredytu 760 mld dolarów w 2015 roku. Środki mają być dostarczone w rublach rosyjskich, według kursu banku centralnego – pisze rosyjska agencja RBK. Kredyt będzie przeznaczony na spłatę państwowego zadłużenia Białorusi względem Rosji i Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju.

Czym jest Europejski Fundusz Stabilności i Rozwoju?

Jak pisze rosyjska agencja RBK, w 2009 roku stworzono regionalny Fundusz Antykryzysowy Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, o wielkości 8 mld dolarów. Tworzyly go Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan. W 2015 roku przemianowano go na Eurazjatycki Fundusz Stabilizacji i Rozwoju – przy tym umożliwiono wykorzystanie jego środków nie tylko na kredytowanie inwestycji i kredyty finansowe, ale też na przekazywanie grantów jego członkom.

Fundusz nie ma samodzielnej osobowości prawnej, jego zasobami zarządza Eurazjatycki Bank Rozwoju. Największą sumę do funduszu wniosła Rosja – 7,5 mld dolarów (ok. 88 procent), Kazachstan około 1 mld dol., Białoruś 10 mln dol., a Armenia Kirgistan i Tadżykistan po 1 mln dolarów.

Jak pisze RBK, w 2011 roku fundusz wydzielił Białorusi kredyt 3 mld dolarów na 10 lat, na wsparcie programu stabilizacyjnego rządu białoruskiego, który miał skorygować bilans płatniczy i zasób rezerw.

IAR/Interfax.by/RBK/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl