Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 18.01.2016

Białoruś w recesji: produkt krajowy brutto spadł prawie o 4 procent

Na Białorusi mamy do czynienia z recesją w skali rocznej, według prognozy Banku Światowego - utrzyma się ona i w tym roku. Wciąż drożeje dolar - przekroczył już 20 400 rubli białoruskich. W lipcu na Białorusi planowana jest denominacja - z banknotów obcięte będą cztery zera.

Produkt krajowy brutto na Białorusi spadł w 2015 r. o 3,9 proc. – poinformował w poniedziałek państwowy urząd statystyczny Biełstat. Białoruś zanotowała recesję w skali rocznej po raz pierwszy od wielu lat.

PKB Białorusi wyniosło w zeszłym roku 869,7 bln rubli białoruskich (42,7 mld dol.). Produkcja przemysłowa spadła przy tym o 6,6 proc., a rolna o 2,8 proc. 

Według danych Biełstatu dostępnych na stronie urzędu od 2000 r. jest to pierwszy przypadek recesji na Białorusi w skali roku. Bank Światowy prognozuje, że w tym roku recesja na Białorusi utrzyma się i wyniesie minus 0,5 proc.

Jednocześnie trwa spadek kursu rubla białoruskiego wobec dolara. W poniedziałek dolar kosztował 20 419 rubli białoruskich.

Na negatywne tendencje w gospodarce wskazują również zmniejszające się rezerwy walutowe kraju.

Denominacja rubla białoruskiego

Na początku listopada służba prasowa Aleksandra Łukaszenki zapowiedziała, że 1 lipca 2016 roku na Białorusi zostanie przeprowadzona denominacja rubla białoruskiego i z nominałów znikną cztery zera.

W ostatnich latach Białoruś otrzymała od Rosji kredyty warte dziesiątki miliardów dolarów, korzystała też z rabatów na ceny energii, jakich udzielała jej Moskwa. Teraz jednak znaczące spowolnienie rosyjskiej gospodarki sprawia, że jest zmuszona szukać wsparcia finansowego gdzie indziej.

Białoruś zabiega obecnie o kredyt MFW wysokości 3 mld dol. Według ministra finansów Uładzimira Amaryna kraj musi w 2016 r. przeznaczyć na spłatę i obsługę zadłużenia zagranicznego około 3,3 mld dol.

Niezależni eksperci uważają, że białoruska gospodarka przeżywa trudne czasy w związku z kryzysem ekonomicznym w sąsiedniej Rosji wywołanym dużymi spadkami cen ropy na światowych rynkach.

Gazeta internetowa "Nawiny" zwraca uwagę, że Moskwa dała do zrozumienia, że wstrzyma udzielanie nowych kredytów innym krajom. Tymczasem Białoruś spodziewała się uzyskania 2 miliardów dolarów z Euroazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju, który zasilany jest głównie z rosyjskich.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl