Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 01.03.2016

Prawo do wzruszeń. Żołnierze Wyklęci w czasach popkultury

Komiksy, książki, filmy, spektakle i murale. Po dekadach milczenia w ten sposób przywołujemy pamięć o żołnierzach powojennego podziemia. - Od 1989 r. boimy się patosu. Ale wyższe uczucia są tym, czego nam potrzeba - mówi Małgorzata Żaryn z Muzeum Historii Polski.
Posłuchaj
  • Małgorzata Żaryn i dr Marek Gumkowski o tym, jak mówić o Żołnierzach Wyklętych w popkulturze (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Temat żołnierzy wyklętych - trudny pod względem emocjonalnym i moralnym - powrócił na przełomie XX i XXI wieku. - Pierwszy film dokumentalny o Witoldzie Pileckim powstał w 1990 roku, takich rzeczy jest coraz więcej. Z drugiej strony mamy takie marzenia, żeby powstawały fabuły. Myślę o wzorach filmów amerykańskich, takich jak "Szeregowiec Ryan". To ma być prawda pokazana z punktu widzenia jednostki, która nie wie, jak potoczy się historia - mówi dr Marek Gumkowski, historyk literatury.

Goście radiowej Jedynki dyskutują też nad tym, jak mówiąc o walkach podziemia po 1945 roku, uniknąć pułapki sentymentalizmu i odnoszą się do czarnej legendy polskich partyzantów.

Zapraszamy także do odwiedzenia serwisu specjalnego:

***

Tytuł audycji: Kultura w radiowej Jedynce

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Małgorzata Żaryn (Muzeum Historii Polski, miesięcznik "W Sieci Historii") i dr Marek Gumkowski (historyk literatury, krytyk)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/pg