Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 30.10.2013

Jego wiersze są dobre na wszystko. Pan Cogito świętuje kolejne urodziny

29 października 2013 roku przypada 89. rocznica urodzin twórcy Pana Cogito, Zbigniewa Herberta. Jego twórczość dla wielu jest drogowskazem i jest w życiu równie niezbędna jak telefon komórkowy, czy prysznic.
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Michał Kapitaniak. Z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

W przeddzień urodzin poety w pałacu Krasińskich w Warszawie, w budynku, w którym mieści się Biblioteka Narodowa odbyło się przyjęcie na jego cześć. Przyjaciele i znajomi wspominali Zbigniewa Herberta. Mówili o nim również ludzie, którzy na co dzień używają jego twórczości, traktując ja jako drogowskaz.
– Nasze spotkania w ciągu dziesiątków lat odbywały się w różnych sytuacjach, ponieważ zarówno Zbigniew Herbert, jak i my, dużo podróżowaliśmy. Paryż, Nowy Jork, Polska. Pierwsze spotkania były takie, jak wtedy, gdy poznaje się nowego, młodego poetę. To było fenomen i zupełne olśnienie, ponieważ jego poezja wypływała z niego jak coś zupełnie naturalnego. A równocześnie była poezją, czyli czymś, co wymaga jednak wielkiego skupienia i pracy – opowiada Julia Hartwig.

Przyjęcie na cześć 89. urodzin poety odbyło się z inicjatywy Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Poeci Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Krzysztof Karasek opowiadali o swoim przyjacielu. Młodzi adepci sztuki filmowej prezentowali filmy inspirowane postacią Pana Cogito, zaś całą uroczystość poprowadził Andrzej Franaszek.

Jakim był przyjacielem? Jak wspominają go najbliżsi? Posłuchaj całej audycji!

/

 

Czytaj więcej o poecie w serwisie specjalnym Zbigniew Herbert

sm