Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 11.11.2014

Andrzej Mietkowski: stawiamy dźwiękowy pomnik najnowszej historii Polski

Portal PolskieRadio.pl został nagrodzony w konkursie "Strażnik Pamięci" za internetowe serwisy, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom z najnowszej historii. O kulisach powstawania serwisów opowiadał w Dwójce dyrektor portalu Andrzej Mietkowski.
Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny Portalu PolskieRadio.plAndrzej Mietkowski, redaktor naczelny Portalu PolskieRadio.plM.Borawska/PR
Galeria Posłuchaj
  • Andrzej Mietkowski o serwisach historycznych Polskiego Radia, nagrodzonych w konkursie "Strażnik Pamięci". Rozmawiał Dawid Dziedziczak (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Tytuł "Strażnika Pamięci" to przyznawane przez tygodnik "Do Rzeczy" wyróżnienie dla osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do odnowienia, przechowania, przywrócenia pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski. Portal PolskieRadio.pl w ostatnich latach udostępnił tysiące dźwięków, w których zapisała się historia naszego kraju.

- Siedzimy po uszy w archiwach Polskiego Radia - opowiadał w "Poranku Dwójki" Andrzej Mietkowski. - Czasem nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu miejscach były obecne nasze radiowe mikrofony i to począwszy od lat dwudziestych ubiegłego wieku.

W historycznych serwisach Polskiego Radia znaleźć można m.in. głosy marszałka Józefa Piłsudskiego i Józefa Becka odpowiadającego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej na propozycję Hitlera. Posłuchać też można m.in. jak brzmieli stalinowscy oprawcy i przywódcy III Rzeszy.
- To są dźwięki niesamowite i zachęcające do wgryzania się w historię. Mogą służyć świetnym wsparciem dla wszelkich projektów edukacyjnych - podkreślał dyrektor portalu PolskieRadio.pl.

Ważnym uzupełnieniem serwisów są dźwięki z rozgłośni radiowych, które w czasach zimnej wojny nadawały do Polski audycje spoza żelaznej kurtyny. - Mamy ogromne archiwum Radia Wolna Europa, polskiej rozgłośni radia BBC i polskiej rozgłośni radia France Internationale z Paryża, udostępniane w kanale Radia Wolności - wyliczał Andrzej Mietkowski. - Dzięki nim możemy stawiać nasze serwisy na dwóch nogach. Czasem są to fundamenty prawdy i nieprawdy, które możemy skonfrontować. Pamiętamy, że Polskie Radio po roku 1945 bywało wykorzystywane jako instrument propagandy ówczesnych władz, ale mając nagrania z innych rozgłośni możemy budować historyczną równowagę.

Więcej na temat "kuchni" tworzenia serwisów historycznych Polskiego Radia - w nagraniu audycji.
***
Przygotował: Dawid Dziedziczak
Gość: Andrzej Mietkowski
Data emisji: 10.11.2014
Godzina emisji: 6.00
Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki

bch,tj