Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 28.01.2015

Krzysztof Jasiński: wszyscy jesteśmy z tego "Wesela"

- Genialne jest to, że ten tekst powstał sto lat temu, a nie stracił nic na aktualności. To, co tkwi w słowie, jest dalej aktualne i bolesne - mówił o dramacie Wyspiańskiego krakowski reżyser.
W Teatrze Polskim w Warszawie wystawiono Wesele czterokrotnie - sięgali po nie znakomici reżyserzy: A. Zelwerowicz w latach 20., J. Rakowiecki w 1961 r. i dwukrotnie K. Dejmek w roku 1984 i 1991. Na zdj. Lidia Sadowa i Szymon Kuśmider, fragm. plakatu najnowszej inscenizacjiW Teatrze Polskim w Warszawie wystawiono "Wesele" czterokrotnie - sięgali po nie znakomici reżyserzy: A. Zelwerowicz w latach 20., J. Rakowiecki w 1961 r. i dwukrotnie K. Dejmek w roku 1984 i 1991. Na zdj. Lidia Sadowa i Szymon Kuśmider, fragm. plakatu najnowszej inscenizacji Krzysztof Bieliński/mat. promocyjne Teatru Polskiego w Warszawie
Posłuchaj
  • Krzysztof Jasiński i Andrzej Seweryn o inscenizacji "Wesela" w warszawskim "Teatrze Polskim". Rozmawiał Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Dla nowej inscenizacji "Wesela" w warszawskim Teatrze Polskim okazja jest podwójna: 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce oraz 102. rocznica otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie. Spektakl przygotował Krzysztof Jasiński z krakowskiego Teatru STU. Reżyser opowiadał, że choć jego inscenizacja mówi o tym, co się dzieje w tej chwili w Polsce i na świecie, to nie ingerował on w ponad stuletni tekst dramatu. - To jest polszczyzna w najpiękniejszym wydaniu, znakomita dramaturgia, znakomite postaciowanie. Dodatkowo pod spodem jest schowana bardzo misterna tkanka duszy polskiej, te postaci nas reprezentują - zauważał gość "Poranka Dwójki".

W podwójnej roli Gospodarza i Wernyhory w spektaklu wystąpi Andrzej Seweryn - dyrektor Teatru Polskiego. Aktor podkreślał, że występ w "Weselu" to dla każdego wielki egzamin. - Z jednej strony mamy do czynienia z wierszem, którego nie sposób nie uszanować. Z drugiej tekst ten wymaga najgłębszej refleksji o sobie samym, o stanie teatru, o stanie ojczyzny. Ten tekst zmusza nas do przypomnienia sobie historii naszych ojców, bez tego jesteśmy głupsi.

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Dowodem tego jest fakt, że od 1901 roku inscenizowano je już blisko 200 razy - w teatrach dramatycznych, Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia.

***
Tytuł: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Marcin Pesta
Goście:
Krzysztof Jasiński, Andrzej Seweryn
Data emisji:
28.01.2015
Godzina emisji:
8.35
bch/mc