Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 12.12.2012

Wiersze jak głos Kuronia

- Witold Dąbrowski zawsze pisał utwory, które potem mogłem uważać za swój głos - mówił o poecie i działaczu opozycji Jacek Kuroń.
Wiersze jak głos Kuroniawikipedia commons/Ralpharama

Zeszyty Literackie wydały właśnie tom "Krajobraz z chmurą". To wiersze Witolda Dąbrowskiego, działacza opozycji, mocno związanego z STS-em. W Dwójce o swoim tacie i jego poezji opowiadała Justyna Dąbrowska.

- Na pewno wywarł na mnie wpływ przez to, jakim był człowiekiem - mówiła. - Myślę, że mam wiele jego cech, jakiś rodzaj wrażliwości, także wrażliwości na słowo. Dzięki niemu jestem przekonana, że nie można zostawać obojętnym, że trzeba starać się zostawić ten świat przynajmniej nie gorszym, niż się go zastało.

Jacek Kuroń zapamiętał go natomiast tak:

"Witold Dąbrowski zawsze pisał wiersze, które potem mogłem uważać za swój głos. Jesienią 1982 roku w ośrodku internowanych [...] dotarł do mojej celi numer "Znaku", w którym był pośmiertnie opublikowany poemat Witka "Portret trumienny". I tam obok innych poruszających mnie fragmentów przeczytałem taki:

Zbyt krótko żyje każdy z nas,
zbyt krótko wolno żyć mu serio -
zdąży wystrzelić tylko raz,
jedną, jedyną zamieść serią,
a kiedy nowe pokolenie
wybiera okop albo las,
pomiędzy nimi nie ma nas

jużeśmy weszli między cienie"

* * *

Witold Dąbrowski był również cenionym tłumaczem m.in. Sołżenicyna, Bułhakowa i Okudżawy, a także również współzałożycielem i autorem słynnych satyrycznych tekstów dla Studenckiego Teatru Satyryków.

usc/mat.prasowe