Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 08.01.2013

Nagroda Nobla jako dziwny przemysł

Czy chiński pisarz zasłużył na prestiżowe wyróżnienie? Co ważnego na literackiej mapie Polski wydarzyło się w minionych miesiącach?
Nagroda Nobla jako dziwny przemysł stephenphampshire/Flickr, lic. CC

Gdy świat poznał ostatniego literackiego noblistę, wróciło po raz kolejny pytanie o polityczne uwikłanie noblowskich trofeów. – To jest bardzo trudny Nobel. Boję się o Mo Yana, jak on sobie poradzi, także z oceną naszą jego postawy – mówił w październiku ubiegłego roku Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie. Zobacz więcej
Jak z punktu widzenia czysto literackich kryteriów oceniać twórczość chińskiego pisarza? – Wyobraźnia noblisty jest dla mnie powtarzalna. Wystarczy przeczytać pierwszy fragment, by wiedzieć, co będzie dalej – przyznawała Justyna Sobolewska w Dwójkowej audycji podsumowującej miniony rok w literaturze. Z kolei Marcin Sendecki, wspominając jawne wsparcie chińskiego reżimu przez noblistę, podkreślał, jak mało, według niego, może być literatury w literackim Noblu. – Nikt już chyba nie jest tak naiwny, by tę nagrodę traktować jako wydarzenie literackie. To jest jakieś dziwne, przemysłowe wydarzenie…
Najciekawsze wydarzenia literackie 2012 roku? Przeboje, nagrody, debiuty, powroty, a może: skandale? Wreszcie: najlepsze książki – poetyckie, prozatorskie, eseistyczne, wspomnieniowe? Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu Tygiel literacki. Gośćmi Doroty Gacek byli: Elżbieta Sawicka, Justyna Sobolewska, Janusz Drzewucki i Marcin Sendecki.