Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 25.08.2013

"Psalmy Naszych Korzeni" - refleksje po festiwalu Jarosławiu

- Psalmy, jako pewien tekst kultury, to wielki ocean. Myśmy w nim dopiero zanurzyli stopy do kostek - mówił w Dwójce Maciej Kaziński, dyrektor festiwalu muzyki dawnej w Jarosławiu, który wziął udział w dyskusji o tegorocznej edycji imprezy.
Bornus ConsortBornus Consort Michał Żołyniak, materiały promocyjne
Posłuchaj
  • "Psalmy Naszych Korzeni" - refleksje po festiwalu Jarosławiu (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Czytaj także

Głównym tematem XXI festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" były psalmy. W programie znalazły się m.in. psalmy tureckie, hebrajskie oraz opracowania psalmów w języku litewskim i ukraińskim. Dyrektor imprezy zwracał uwagę, że wiele z występów zostało przygotowanych specjalnie na potrzeby festiwalu. - My z definicji nie zamawiamy programów, a w każdym razie nie są to już istniejące programy, znane z płyt czy tras koncertowych. W związku z czym znakomita większość zespołów ma w Jarosławiu do wykonania pewne zadanie - opowiadał.

W tym roku zaproszeni artyści w swoich występach podejmowali zagadnienie stosunku człowieka do słowa. Tego mechanizmu dotyczyła prezentacja honorowego gościa imprezy Marcela Pérèsa. Wybitny francuski badacz muzyki dawnej opowiadał o kantylacji słowa. Temu tematowi poświęcił specjalne warsztaty.

- Zastosowanie praktyki wykonawczej Marcel Peresa może być szokujące na pierwszy rzut ucha, ale on podkreślał, że nie chodzi o imitowanie jego stylu śpiewaczego, ale o wywołanie pewnego fermentu, o poszukanie własnych odpowiedzi na temat śpiewu liturgicznego - tłumaczył Kaziński.

Wtórował mu Marcin Bornus-Szczyciński z zespołu Bornus Consort, który podkreślał kolosalny wkład Marcela Pérèsa w upowszechnienie poglądu o tym, iż forma gregoriańska zezwala na indywidualne prowadzenie frazy i stosowanie własnych ozdobników. - Przed nim, jako cywilizacja, celowaliśmy w jeden głos, żeby to wszystko było jednakowo równe. Tyle że jeśli to ma być aż tak identyczne, to po co angażować w chórze tyle osób, skoro ideał osiąga jeden śpiewak...

W audycji Justyny Piernik wysłuchaliśmy też relacji z warsztatów, a także fragment wykładu Marcela Pérèsa. O psalmach Wojciecha Bobowskiego opowiedział Władimir Iwanow z zespołu Sarband.

tagi: MUZYKA