Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 14.07.2016

Konikiewicz o artystach: jesteśmy traktowani przez państwo jak motyle

Na kilka tygodni przed 25. rocznicą śmierci Milesa Davisa z kompozytorem Wojciechem Konikiewiczem wspominamy giganta jazzu, ale też rozmawiamy o prawach pracowniczych polskich artystów.
Posłuchaj
  • Artysta to dla państwa motyl, którym chętnie się chwalą, ale się nim nie interesują (Nocne Polaków rozmowy z cyklu Twarzą w twarz/Jedynka)
Czytaj także

- Kilku gigantów wywarło wielki wpływ na muzykę jazzową. Rozwinęli ją dokonując - nawet po kilkakroć za swego żywota - charakterystycznych zwrotów, które pchnęły tę muzykę na nowe tory. Miles Davis wprowadził bebop, cool jazz, a jego kwintet z Shorterem, Hancockiem, Williamsem i Carterem rozsadził paradygmat muzyki jazzowej. Piętno jakie Miles Davis wywarł na współczesną muzykę jazzową wciąż odczuwamy - podkreślał Wojciech Konikiewicz. 

Gość radiowej Jedynki to nie tylko muzyk. - Od lat zabiegamy o to, by muzycy i inni nieetatowi artyści mogli się zrzeszać, bronić swych praw, wywierać presję na władze ustawodawcze i państwowe - tłumaczył Konikiewicz. - Polska obecnie, jeśli chodzi o relacje państwo-artysta jest "bantustanem". Państwo nie wspiera naszego środowiska, nie sprawuje roli służebnej, nie uwzględnia specyfiki zarabiania jako nieetatowy twórca, co skutkuje tym, że jesteśmy nieubezpieczeni, nie mamy zapewnionych emerytur. Wreszcie po latach udało się nam zarejestrować Związek Zawodowy Muzyków - pochwalił się rozmówca Jana Pospieszalskiego.

Muzyka filmowa to ważny obszar dla Wojciecha Konikiewicza. Pisze muzykę zarówno do filmów fabularnych, jak i kreskówek… O specyfice pisania do różnych gatunków filmowych w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarza w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Wojciech Konikiewicz (pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej, producent)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 23.11

ab/pg