Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 01.09.2010

Francuski cud

Płytomania w całości poświęcona fenomenowi niezależnej francuskiej wytwórni płytowej Mirare: recenzje i wywiady z artystami.
Francuski cud
Posłuchaj
  • Rozmowa Klaudii Baranowskiej z Rene Martinem, twórcą wydawnictwa Mirare
  • Luis Fernando Pérez o swoich nagraniach chopinowskich nokturnów
  • Kacper Miklaszewski recenzuje interpretacje chopinowskich nokturnów autorstwa Luisa Fernando Péreza
  • Kacper Miklaszewski o kameralistyce Chopina i Alkana w interpretacjach wiolonczelistki Tatjany Vassiljevej oraz pianisty Jeana-Frédérics Neuburgera
  • Kacper Miklaszewski poleca płytę Maude Gratton z klawesynowymi i klawikordowymi dziełami Wilhelma Friedemanna Bacha
Czytaj także

Mirare - wydawnictwo specjalizujące się w muzyce to dzieło wybitnego francuskiego muzykologa oraz animatora życia kulturalnego René Martina. Polska publiczność poznała go przede wszystkim jako twórcę i organizatora Szalonych dni muzyki - międzynarodowego, nowoczesnego i egalitarnego super-festiwalu, który z okazji Roku Chopinowksiego po raz pierwszy zawitał do Polski. O idei Miare, jego związakch z Szalonymi dniami muzyki oraz specyfice współczesnego rynku fonograficznego opowiedział Klaudii Baranowskiej sam Rene Martin:

Do najciekawszych artystów związanych z Mirare należy Luis Fernando Pérez, hiszpański pianista ceniony przede wszystkim za fenomenalne interpretacje muzyki iberyjskiej. Rewelacją okazały się jednak jego nagrania chopinowskich nokturnów, opublikowane w tym roku nakładem francuskiej wytwórni. O tym albumie rozmawiała z artystą Klaudia Baranowska:

O przełamywaniu nokturnowej monotonii oraz gitarowym akompaniamencie mówi w entuzjastycznej recenzji najowszej płyty Luisa Fernando Péreza Kacper Miklaszewski:

Większe wątpliwości wzbudziła w recenzencie kameralistyka Chopina i Alkana w interpretacjach wiolonczelistki Tatjany Vassiljevej oraz pianisty Jeana-Frédérica Neuburgera:

/

Obowiązkową pozycją dla wszystkich miłośników muzyki XVIII stulecia nazywa natomiast płytę Maude Gratton z klawesynowymi i klawikordowymi dziełami Wilhelma Friedemanna Bacha:

/

Godpodarzem audycji był Jacek Hawryluk.