Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 06.03.2015

Nagroda dla Dwójki na Bielskiej Zadymce Jazzowej

Jacek Hawryluk, wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia, odebrał nagrodę przyznaną antenie za strategiczne partnerstwo 17. Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Jacek Hawryluk, Jerzy Batycki i Paweł Olechnowicz. 28 lutego 2015 r. wicedyrektor Dwójki odebrał nagrodę na scenie siedziby NOSPR w KatowicachJacek Hawryluk, Jerzy Batycki i Paweł Olechnowicz. 28 lutego 2015 r. wicedyrektor Dwójki odebrał nagrodę na scenie siedziby NOSPR w KatowicachPolskie Radio
Galeria Posłuchaj
  • Rozmowa z Waynem Shorterem - cz.1 (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
  • Wywiad z Waynem Shorterem - cz. 2 (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
  • Wayne Shorter oczami kolegów: Danilo Péreza, Johna Patitucci i Briana Blade'a (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Czytaj także

Nagrodę wręczyli w Katowicach Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, oraz Jerzy Batycki, szef festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, który rozpoczął się w poniedziałek 23 lutego, a zakończy się w niedzielę 1 marca koncertami w Bielsku-Białej - w Klubie Klimat i w Schronisku na Szyndzielni.

Zadymka to festiwal organizowany od 16 lat przez środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. W organizację imprezy zaangażowani są bielscy aktorzy, muzycy, plastycy, fotograficy, dziennikarze przy wsparciu lokalnego samorządu, sponsorów i partnerów festiwalu.

Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym tego wydarzenia i współorganizatorem koncertu, który odbył się podczas sobotniej gali (28 lutego) w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Nowa siedziba NOSPR. Koncerty odbywać się będą prawie codziennie >>>

Ponadto impreza włączona została w cykl wydarzeń związanych z przypadającym na 2015 rok jubileuszem 90-lecia Polskiego Radia.

Wręczenie
Jacek Hawryluk, Jerzy Batycki i Paweł Olechnowicz; foto: Polskie Radio

Na stronie NOSPR znajdą Państwo informacje o najbliższych koncertach w nowej siedzibie >>>

Gwiazdą koncertu w sobotę 28 lutego był laureat tegorocznej nagrody Grammy Wayne Shorter, który prezentował projekt Wayne Shorter Symphonic. Muzykom zespołu towarzyszyli: Esperanza Spalding i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Clarka Rundella.

Wayne
Wayne Shorter z zespołem; foto: Polskie Radio

Wayne Shorter jest postacią wyjątkową. Osiemdziesięciodwuletni saksofonista nie szuka bezpiecznej przystani, wręcz przeciwnie: wykazuje coraz większą skłonność do ryzyka. Artysta ma charakterystyczny sposób patrzenia na rzeczywistość: muzyka nie jest najważniejszym wątkiem w jego życiu, ale też jest on z nią zżyty na tyle głęboko, że trudno byłoby mu oddzielić te dwa tematy. Shorter przez muzykę patrzy na rzeczywistość i przez rzeczywistość patrzy na muzykę.

"Muzyka to tylko efekt uboczny" - powtarza na każdym kroku. Sztukę umiejscawia on zawsze w szerszym kontekście; dlatego rozmowa z nim jest jednocześnie wędrówką po amerykańskiej kulturze i (przede wszystkim) świecie życiowych przemyśleń wielkiego artysty.
- Muzyka w pewnym momencie staje się pustą wariacją na temat tego wszystkiego, co wiesz. Zaczynasz grać tylko to, co brzmi znajomo i daje ci poczucie komfortu. W końcu 95 procent twojej twórczości zaczyna stanowić powtórki, a ten sposób myślenia przenosi się na inne dziedziny życia - tłumaczył w 2013 roku w Dwójce Shorter.

Wayne
Wayne Shorter z zespołem; foto: Polskie Radio

Koncert
Koncert na scenie Bielskiej Zadymki Jazzowej; foto: Polskie Radio

mc