Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 05.05.2018

"Dla Herberta sztuka była niezbywalną częścią życia"

- Tak, jak konieczność odżywiania, spania, pracy i odpoczynku jest dla nas oczywista, tak kontakt ze sztuką był oczywisty dla Herberta. Sztuka była dla niego częścią życia, z której nie można rezygnować - mówiła w Dwójce dr Joanna Guze.

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

W "Strefie literatury" przyjrzeliśmy się rysunkom Zbigniewa Herberta, który w czasie swoich wypraw przerysowywał interesujące go fragmenty obrazów, szkicował pejzaże. Zastanawialiśmy się z naszymi gośćmi, co fascynowało poetę w malarstwie i czym było dla niego własne rysowanie.

- Zainteresowanie sztuką zaczynało się u Herberta od fascynacji jakimś obrazem lub artystą i przeradzało się w niezwykle wnikliwe, cierpliwe studia. Poeta zdobywał książki o interesującym go artyście, a lubował się w publikacjach, które eksponowały detale obrazów, pozwalały wniknąć w jego warsztat malarski - powiedziała prof. Marta Smolińska. 

Jak bardzo malarstwo fascynowało Herberta? - Kiedy pojechaliśmy do Włoch ustaliliśmy, że jeśli będziemy w jakimś muzeum, to zostawi mnie w przedsionku. Sam zatapiał się w te wszystkie galerie, które chciał zwiedzić - mówiła na jednym z archiwalnych nagrań żona poety Katarzyna Herbert.

Czy stosunek Zbigniewa Herberta do sztuki był jednoznaczny? Jak definiował metody i dokonania historyków sztuki? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której znalazły się również archiwalne nagrania wypowiedzi poety i jego żony oraz fragmenty esejów i wiersze w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, a także fragmenty notatek w interpretacji Adama Ferencego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Joanna Guze, prof. Marta Smolińska i dr. Henryk Citko (historycy sztuki)

Data emisji: 6.05.2018

Godzina emisji: 20.00 

mko/pg