Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 07.09.2013

Najbardziej fredrowskie z polskich miast?

Ponoć to Wrocław jest tym miejscem, w którym autor "Zemsty" obecny jest najmocniej. W sobotę, 7 września, w dniu finału akcji Narodowego czytania dzieł Aleksandra Fredry, nadaliśmy w Dwójce relacje z całej Polski związane z tym szczególnym wydarzeniem.
Pomnik Aleksandra Fredry we WrocławiuPomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu Qasinka/Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0
Galeria Posłuchaj
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Krakowa
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Poznania
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Wrocławia
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Lublina
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Bydgoszczy
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Gdańska
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja ze Szczecina
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - relacja z Olsztyna
Czytaj także

W zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przechowywane są rękopisy dzieł Fredry. Jego pomnik – powstały we Lwowie pod koniec XIX wieku – jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na wrocławskim rynku. Co więcej, sam hrabia Aleksander – nie tylko jako dwudziestoletni kapitan walczący u boku Napoleona, ale i później – na Dolnym Śląsku bywał.
We Wrocławiu – według niektórych najbardziej fredrowskim z polskich miast – odbywają się dziś, podobnie jak w całym kraju, wydarzenia związane z akcją Narodowego czytania dzieł Aleksandra Fredry. W relacji z Dolnego Śląska wysłuchaliśmy między innymi opinii młodych czytelników znakomitego polskiego dramaturga i – bajkopisarza.

Najważniejsza część obchodów Narodowego czytania dziel Aleksandra Fredry odbyła się w Warszawie, w Ogrodzie Saskim. Znani i lubiani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury dzięki swojej interpretacji pięciu najpopularniejszych dramatów pisarza przenieśli nas do XIX-wiecznych dworów i dworków pełnych miłosnych intryg. Wcielili się w role niezapomnianych postaci wymyślonych przez komediopisarza, które tworzą zabawny obraz polskiego społeczeństwa.
>>> Zobacz specjalny serwis poświęcony akcji "Narodowe Czytanie" <<<
Fredrę czytali również w Krakowie, w Lublinie czy też w Poznaniu. – Wierzę, że nasi narodowi twórcy nigdy nie będą odłożeni do lamusa. Wartość tej literatury jest nieprzemijająca – podkreślał Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania.

Przez całą sobotę, 7 września, na antenie Dwójki nadaliśmy krótkie relacje z akcji Narodowe Czytanie. Zapraszamy do wysłuchania. 
Natomiast w niedzielę, 8 września o godz. 17.30, zapraszamy na radiową adaptację "Zemsty" w reżyserii Jana Świderskiego! W słuchowisku z 1974 roku wystąpiła plejada znakomitych aktorów: m.in.: Elżbieta Starostecka, Czesław Wołłejko, Andrzej Seweryn, Danuta Szaflarska i Wieńczysław Gliński.