Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 22.02.2017

Na czym polega fenomen Martina Schulza?

- Mimo że od prawie 30 lat działa w partii socjaldemokratycznej, Niemcy nie definiują go jako część establishmentu partyjnego - mówił Cornelius Ochmann o Martinie Schulzu, coraz popularniejszym niemieckim polityku.
Posłuchaj
  • Cornelius Ochmann o Martinie Schulzu. Rozmawia Agata Kasprolewicz (Puls świata/Dwójka)
Czytaj także

Pod przywództwem Martina Schulza niemieccy socjaliści wyprzedzają w niektórych sondażach chadeków, co nie jest dobrą wiadomością dla kanclerz Angeli Merkel - Schulz będzie jej rywalem w walce o fotel kanclerza we wrześniowych wyborach do Bundestagu

Czym można tłumaczyć tak duży wzrost poparcia dla SPD kierowanego przez byłego już szefa Parlamentu Europejskiego? - Martin Schulz jest najlepszym przykładem na to, ze politykę tworzą nie partie, a ludzie. A on jest osobowością - podkreślał Cornelius Ochmann. Gość Dwójki przypominał, jak ważna dla niemieckich wyborców jest historia życia Schulza: nie ma matury, był alkoholikiem, przechodził załamania nerwowe. - To przemawia przede wszystkim do prostego człowieka.

Jakie jeszcze inne elementy biografii Schulza wpływają pozytywnie na jego odbiór w oczach Niemców? Czy wysokie poparcie dla SPD będzie trendem długoterminowym? I jaka zapowiada się kampania wyborcza do Bundestagu - zdominuje ją temat uchodźców? W audycji zwrócono również uwagę na fakt, że przysłowiowy niemiecki pragmatyzm objawia się również w sferze politycznej. W pewnym sensie uodparnia na populizm.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Cornelius Ochmann (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 17.45 

jp/bch