Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 31.08.2011

Niezwykła rekonstrukcja przedwojennej Warszawy

Latarnie gazowe, dorożki sunące po kocich łbach, różnorodny tłum przechodniów. Na spacer po stołecznych ulicach lat 30. XX wieku zapraszali – w Dwójce, przy kawiarnianym stoliku – znakomity pisarz oraz varsavianista.
Warszawska StarówkaWarszawska Starówkaźr. Flickr/Jarosław Pocztarski, lic. CC
Posłuchaj
  • W kawiarni PIW-u z prof. Markiem Kwiatkowskim i Józefem Henem
Czytaj także

– Poznawanie starej Warszawy jest fascynującą przygodą. Nie zajmujcie się niczym innym, proszę was! – przekonywał podczas spotkania w kawiarni PIW-u prof. Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i ceniony znawca dawnej stolicy. Prof. Kwiatkowski jest autorem nowo wydanego tomu "Gawęd warszawskich", w którym przypomina Warszawę lat trzydziestych XX wieku. Miasto to było w tamtych czasach niezwykłym miejscem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Świeciły jeszcze latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki i wozy towarowe ciągnięte przez perszerony. Ale pojawiały się już automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek.

– Z tej dawnej Warszawy najbardziej brakuje ludzi – wspominał z nostalgią prof. Kwiatkowski, przypominając, jak bogaty i różnorodny tłum zapełniał ówczesne ulice. – Kobiety w chustach na głowie, panowie z kapeluszach, Żydzi w chałatach – była to mozaika, niezwykła różnorodność ludzkich typów i ludzkich twarzy, których już nie ma, którzy przeminęli – mówił varsavianista (przywołując także panie minionego czasu, kobiety lekkich obyczajów z ulicy Chmielnej...). To w tym mieście bowiem, zmienionym przez straszliwości historii, jak w żadnym innym odczuwa się przemijanie.

Gościem wieczoru w kawiarni PIW-u był również Józef Hen – powieściopisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta, autor książki "Nowolipie. Najpiękniejsze lata". Wraz z prof. Kwiatkowskim przywoływali oni – barwnie i sugestywnie – przedwojenne miejsca i żyjących wówczas ludzi, mówili również o tym, co dziś zostało z tej niegdysiejszej Warszawy. Zostało jednak niewiele.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Jerzy Kisielewski.


Kawiarnia
Kawiarnia Opasły tom PIW