Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.12.2014

Papież Franciszek: dzisiejszy świat potrzebuje czułości

Podczas pasterki w Watykanie Ojciec Święty powiedział, że świat naznaczony przemocą, wojnami, nienawiścią i prześladowaniami potrzebuje czułości. Podkreślił, że światła Bożego Narodzenia nie dostrzegą ludzie pyszni, zarozumiali i zamknięci w sobie.
Papież Franciszek podczas pasterkiPapież Franciszek podczas pasterkiPAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież w czasie mszy w bazylice św. Piotra przypomniał, że liturgia nocy wigilijnej przedstawia narodziny Zbawiciela jako światło przenikające i rozpraszające najgęstsze ciemności. - Również my, w tę błogosławioną noc, przyszliśmy do domu Boga, przechodząc przez ciemności otaczające ziemię, ale prowadzeni płomieniem wiary oświecającym nasze kroki i ożywiani nadzieją znalezienia wielkiego światła - zaznaczył Franciszek.
Ojciec Święty oznajmił, że po zbrodni Kaina, który zaślepiony nienawiścią zadał śmiertelny cios bratu Ablowi "bieg dziejów został naznaczony przemocą, wojnami, nienawiścią, prześladowaniem". - Bóg, który złożył swoje nadzieje w człowieku, stworzonym na Jego obraz i podobieństwo, czekał. Czekał tak długo, że być może w pewnym momencie powinien był zrezygnować, ale jego cierpliwa wierność okazała się mocniejsza niż ciemność i zepsucie - stwierdził.
To na tym - podkreślił - polega nowina nocy Bożego Narodzenia. Mówi ona o czułości Boga wobec człowieka, a jemu samemu nakazuje przyjąć sytuacje trudne i problemy ludzi stojących wokół nas. - Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje czułości. Cierpliwości Boga, bliskości Boga, czułości Boga - zauważył. - Do życia należy podchodzić z dobrocią, z łagodnością - wskazał Franciszek. Wezwał do modlitwy o "łaskę czułości w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, łaskę bliskości w obliczu każdej potrzeby, łagodności w każdym konflikcie".
Papież przypomniał, że w noc betlejemską światłość wielką widzieli ludzie prości, gotowi do przyjęcia daru bożego. Natomiast nie widzieli jej ludzie zarozumiali, pyszni, ustanawiający prawa według swoich osobistych kryteriów, ludzie przyjmujący postawę zamknięcia.
Ojciec Święty klęcząc wysłuchał fragmentu mszy c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta "Et incarnatus est" w wykonaniu orkiestry symfonicznej z Pittsburga pod dyrekcją Manfreda Honecka i sopranistki Chen Reiss. Wprowadzenie części tej mszy, zwanej "Wielką", do liturgii pasterki to nowość tegorocznej Wigilii w Watykanie.
Na początku pasterki kwiaty przed figurką Dzieciątka Jezus złożyło dziesięcioro dzieci w strojach krajów, które papież odwiedził ostatnio lub wkrótce odwiedzi. Wśród nich byli mali Koreańczycy i Filipińczycy. Następnie na zakończenie mszy Franciszek w otoczeniu dzieci zaniósł figurkę do szopki w bazylice.
x-news.pl, CNN
IAR, PAP, kk