Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
migrator migrator 16.03.2010

63. urodziny tranzystora

Jak tranzystory odmieniły świat? W "Czwartym wymiarze" 16 marca również o nawigacji i polskim satelicie.
Replika pierwszego tranzystora firmy Bell Telephone LaboratoriesReplika pierwszego tranzystora firmy Bell Telephone Laboratories(źr. Wikipedia)
Posłuchaj
  • 63. urodziny tranzystora
  • GPS i mapy w telefonie - dziś
  • Satelita z Wrocławia
Czytaj także

Tranzystor kończy 63 lata! To ważna rocznica, ponieważ ten wynalazek otworzył drogę rozwoju współczesnej elektroniki. Dość powiedzieć, że przeciętnemu człowiekowi w każdej sytuacji towarzyszą dziś tysiące, jeśli nie setki tysięcy tranzystorów, odpowiedzialnych za działanie otaczających nas urządzeń, od pralki automatycznej po komputery. We wtorkowym "Czwartym wymiarze" opowiedzieliśmy również o satelicie skonstruowanym przez studentów z Wrocławia i o różnicach między nawigacją "samochodową" i "pieszą".

URODZINY TRANZYSTORA

Mówią, że jest podstawą naszej cywilizacji. Dokładnie 63 lata temu powstał pierwszy działający tranzystor. Krótką historię tego wynalazku przygotowała Ewelina Pacyna.

SATELITA Z WROCŁAWIA

Podobno za kilkadziesiąt lat wokół Ziemi krążyło będzie ich tyle, że stworzą pierścień – jak ten otaczający Saturna. Mowa o sztucznych satelitach, które obserwują nasz glob, ale są też podstawą naszego systemu komunikacji. Nad nowym satelitą, który ma wejść na orbitę, pracują studenci z Wrocławia. O szczegółach Marcin Moneta.

TAJEMNICE KOMÓRKOWEJ NAWIGACJI

GPS i mapy w telefonie – to przed dwoma, trzema laty był przełom. Nagle telefon zyskał kolejną, ciekawą funkcję. Ale teraz oprócz map możemy mieć w telefonie nawigację i to za darmo. Ile miejsca zajmują w telefonie mapy drogowe Polski i nawigacja? Jak często aktualizowane są mapy? Jaką kartę pamięci kupić, żeby zmieścić tam świat? Nawigacja piesza i samochodowa w telefonie komórkowym – jakie są między nimi różnice? O tym Kamil Olak.