Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 20.09.2013

Jakuck - zimno, coraz zimniej

W "Przestrzeniach kultury" rozmawiać będziemy z Michałem Książkiem, ornitologiem, kulturoznawcą i przewodnikiem syberyjskim, autorem reportażowego dzieła "Jakuck. Słownik miejsca", które zostało wydane przez wydawnictwo Czarne.
Fragment okładki książki Jakuck. Słownik miejsca Michała KsiążkaFragment okładki książki "Jakuck. Słownik miejsca" Michała Książkamateriały prasowe

Edward Piekarski, zesłany na Syberię w 1888 roku, napisał słownik języka jakuckiego. Wacław Sieroszewski na Syberię trafił dziesięć lat wcześniej, a owocem wieloletniego zesłania jest wybitne dzieło etnograficzne "Dwanaście lat w kraju Jakutów". Michał Książek pojechał do Jakucji z własnej woli. Podążając śladem swych wielkich poprzedników, przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i językiem jej mieszkańców.

Jakucję, kraj o powierzchni dziewięć razy większej od Polski, zamieszkuje niespełna milion osób. Zima trwa przez większą część roku, więc określeń dla różnych rodzajów śniegu i mrozu jest bez liku, a chłód bywa tak dotkliwy, że w języku Jakutów sympatycznego Dziadka Mroza zastąpił Byk Zimy.

Odmieniając jakuckie słowa przez polskie przypadki, Książek pisze swoistą gramatykę tych odległych, a przecież bliskich nam, śnieżnych przestrzeni. (opis wydawnictwa Czarne)

"Jakuck. Słownik miejsca" Michała Książka to podróż do krainy, która jednocześnie zachwyca, przyciąga i odrzuca. Z autorem spotkamy się w najbliższej audycji "Przestrzenie kultury" - z podtytułem "Literatura Non Fiction".

Na audycję zaprasza Katarzyna Nowak.

21 września (sobota), godz. 12.00