Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Kluzek 23.04.2012

Radio Free Europe and the Autumn of Nations '89

Persons domiciled in Poland began to openly collaborate with RFE and an official bureau of the Polish Service of Radio Free Europe was launched in May 1990 in Warsaw.

U źródeł demokratycznych przemian podczas "jesieni ludów” w 1989 leżały wcześniejsze zrywy wolnościowe w krajach "demokracji ludowej“: Czerwiec 1953, poznański Czerwiec 56, powstanie węgierskie 1956, praska wiosna, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, sierpień 1980. Ich wynikiem była stopniowa erozja systemu dominacji ZSRR nad państwami satelickimi w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1985 za czasów Michaiła Gorbaczowa zapoczątkowano w ZSRR pieriestrojkę.
Podczas jej trwania, wobec wciąż trwających w Polsce strajków i niepokojów społecznych, w 1988 władze komunistyczne zgodziły się na rozmowy z przedstawicielami – wówczas nielegalnej - opozycji w Polsce. Doprowadziło to do porozumienia władzy z opozycją przy Okrągłym Stole (wiosna 1989), gdzie ustalono termin pierwszych, częściowo wolnych wyborów, wyznaczony na 4 czerwca 1989. W ich wyniku klęskę poniosła Polska Zjednoczona Partia Robotnicza i partie satelickie: Zjednoczone Stronnictwo Ludowe i Stronnictwo Demokratyczne, a praktycznie wszystkie dostępne miejsca w Sejmie i Senacie uzyskał Komitet Obywatelski "Solidarność” Lecha Wałęsy.
Rozmowy Okrągłego Stołu w Polsce i sukces opozycji w wyborach parlamentarnych z 1989 roku stały się sygnałem do podobnych przemian w pozostałych krajach socjalistycznych Europy Środkowo-Wschodniej: przede wszystkim na Węgrzech, w Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Albanii.
Na falach Rozgłośni Polskiej RWE szczegółowo omawiano powstanie i działalność Komitetu Obywatelskiego "Solidarność” przy Lechu Wałęsie, czy przebieg obrad Okrągłego Stołu. Prezentowano też kandydatów opozycji w czerwcowych wyborach, nadawano sprawozdania z kampanii wyborczej (m.in. komentarze Stefana Bratkowskiego), czy informacje o artykułach prasowych wciąż "zdejmowanych” przez cenzurę.

Od 16 maja nadawano "Studio wyborcze”, poświęcone wyłącznie zbliżającym się wyborom – trzon audycji stanowiły rozmowy z kandydatami Komitetu Obywatelskiego "Solidarność” oraz innych organizacji niezależnych do parlamentu. Nowością stały się "konfrontacje” kilku rozmówców naraz, z którymi łączono się w Polsce telefonicznie. Mimo odczuwalnego rozluźnienia reżimu, jeszcze 29 maja 1989 biuro prasowe rządu w Warszawie wystosowało oświadczenie, w którym zarzucano RWE niedopuszczalną ingerencję w kampanię wyborczą i próbę wpływania na ich wynik (który później skomentował na antenie m.in. Jacek Kuroń).
Z Rozgłośnią Polską RWE zaczęły jawnie współpracować osoby mieszkające na stałe w Polsce, m.in. Andrzej Roman i Tadeusz Fredro-Boniecki. Stałymi komentatorami z kraju byli: Stefan Kisielewski, Stefan Bratkowski, Jan Rokita czy Aleksander Paszyński. Sprawozdawcą parlamentarnym po wyborach został krajowy dziennikarz Aleksander J. Wieczorkowski.
W sierpniu 1989 pierwszym niekomunistycznym premierem Polski został Tadeusz Mazowiecki, którego rząd powołano 12 września.
9 września na falach Rozgłośni Polskiej RWE nadano sprawozdanie dźwiękowe z uroczystego posiedzenia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w sali plenarnej Sejmu na cześć Jana Nowaka-Jeziorańskiego - byłego dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE (odtworzono m.in. przemówienie Nowaka).
29 grudnia 1989 uchwalono zmiany w konstytucji przywracające nazwę państwa "Rzeczpospolita Polska”, oraz usuwające zapisy o "socjalizmie” i "sojuszu z ZSRR i innymi państwami socjalistycznymi”.
2 maja 1989 r. na Węgrzech rozpoczęto likwidację zasieków na granicy z Austrią, a rozmowy rządu z opozycją prowadzone latem doprowadziły do zmiany konstytucji i zmiany oficjalnej nazwy państwa na "Republika Węgier” (październik 1989).
W Niemieckiej Republice Demokratycznej setki obywateli uciekało codziennie do sąsiedniej Republiki Federalnej Niemiec (przez sąsiednią Czechosłowację), do Austrii (przez Węgry), a także do Polski. 9 listopada 1989 otwarto przejścia graniczne w murze berlińskim i tysiące ludzi z obu części miasta zaczęły spontanicznie demontować jego fragmenty.
Pod wpływem tych wydarzeń w pozostałych krajach bloku sowieckiego doszło do kolejnych zmian. W Czechosłowacji w wyniku "aksamitnej rewolucji” wyłoniono niezależny rząd, a pod koniec roku na prezydenta został zaprzysiężony Václav Havel. W grudniu w Bułgarii rozpoczęły się rozmowy z opozycją. 22 grudnia w Rumunii obalono dyktaturę Nicolae Ceauşescu, którego kilka dni później skazano na śmierć i - wraz z żoną - rozstrzelano.
12 stycznia 1990 przestał obowiązywać podział Niemiec na NRD i RFN a dziesięć miesięcy później doszło do zjednoczenia Niemiec.
W maju 1990 w Warszawie otwarto oficjalne biuro Rozgłośni Polskiej RWE. Kierowali nim Maciej Wierzyński i Andrzej Mietkowski, a poza dojeżdżającymi "monachijczykami” z Warszawy nadawali m.in. dziennikarze Barbara Hrybacz, Jan Tomczak, Paweł Sito, Dorota Macieja, Jarosław Szczepański oraz rzesza krajowych komentatorów. Powstała sieć korespondentów krajowych oraz zagranicznych - przede wszystkim w stolicach środkowoeuropejskich.
Rozpad ZSRR nastąpił dopiero w 1991, choć już wcześniej ze struktury państwa sowieckiego "wyłamała się” Litwa (doszło do krwawej interwencji wojsk radzieckich w pobliżu wileńskiej stacji telewizyjnej), Łotwa (walki uliczne w Rydze) i Estonia - a później dalsze byłe republiki.
"Jesień Ludów” obalając totalitarny ustrój, przywróciła wolność słowa i demokrację w dawnych krajach bloku komunistycznego, co miało – w ciągu kilku kolejnych lat - doprowadzić do końca Radia Wolna Europa w dotychczasowym kształcie. Ostatecznie zlikwidowano Układ Warszawski i wycofano oddziały Armii Radzieckiej z dawnych państw bloku sowieckiego. Większość z nich została w późniejszych latach przyjęta do NATO i do Unii Europejskiej.