Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 04.04.2014

Rocznica powstania NATO

Najpotężniejszy sojusz państw na świecie obchodzi 65. rocznicę powstania. NATO liczy dziś 29 państw członkowskich, wśród nich od 15 lat znajduje się Polska.
Rocznica powstania NATOflickr.com/marine_corps
Posłuchaj
  • 04.04.14 Wojciech Łuczak: „Czy jesteśmy chociaż w jednym europejskim programie zbrojeniowym?”

Gdy w 1999 roku Polska przystępowała do Sojuszu Północnoatlantyckiego zastanawiano się, czy jego dalsze funkcjonowanie ma sens. Należało znaleźć nowe rodzaje misji i zobowiązań dla NATO.

– Fantastycznym rodzajem zobowiązania okazało się bycie stabilizatorem świata, znakomicie się wpisaliśmy się w tę wizję. Stabilizacja do dzisiaj jest słowem kluczem w Sojuszu Północnoatlantyckim, ponieważ jeśli gdzieś na świecie działo się coś niestabilnego, natychmiast wołano lub proszono NATO o działania stabilizacyjne – komentował na antenie PR24 Wojciech Łuczak, wydawca magazynu „Raport”.

Związkowcy mówią dość

Dziesiątki tysięcy związkowców z całej Europy demonstrowały w Brukseli w proteście przeciwko unijnej polityce zaciskania pasa. Doszło do starć z policją, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by ochronić siedzibę Komisji Europejskiej. Wśród protestujących nie brakowało przedstawicieli polskich związków zawodowych.

– Wizerunek polskiego związkowca nie do końca oddaje rzeczywistość. Jeśli spojrzeć na to jak wygląda dialog społeczny w Polsce, to bardzo często strona związkowa jest o wiele lepiej przygotowana aniżeli pracodawcy. Jest jednak tak, że spora część polskiego ruchu związkowego to ludzie z poprzedniego świata. Związki zawodowe najbardziej reprezentowane są w firmach, które zostały sprywatyzowane w latach 90., gdzie pewne struktury organizacyjne, sposoby myślenia zostały. Warto zwrócić uwagę, że związków zawodowych nie ma w nowych obszarach gospodarki, np. korporacjach – zauważa Dominik Owczarek, Instytut Spraw Publicznych.

PR 24/ Radosław Święcki

tagi: