Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 30.05.2014

Rodziny zastępcze w Polsce

Potrafią zagwarantować lepszą opiekę, stworzyć prawdziwy dom i obdarzają uczuciem. Rodziny zastępcze są najlepszą alternatywą dla dzieci, które z różnych przyczyn los skierował do domów dziecka.
Rodziny zastępcze w PolsceFLICKR/madhorse5
Posłuchaj
  • 30.05.14 Lidia Kucia „Dzieci trafiają do rodzin zastępczych z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest niewydolność opiekuńczej rodziców (…)”

Rodzice zastępczy stanowią tymczasową formę opieki nad dzieckiem. Mogą nimi zostać zarówno małżonkowie, jak i osoby niepozostające w związku małżeńskim. Jak można zostać rodzicem zastępczym?

- Osoby, które chcą pełnić funkcje rodziców zastępczych muszą ukończyć specjalne szkolenie, które odbywają się w naszym ośrodku. Kandydaci na opiekunów zastępczych muszą zapewniać prawidłową, poczucie bezpieczeństwa i szacunek rzetelną opiekę nad dziećmi oraz muszą zaspokajać wszystkie potrzeby swoich podopiecznych – powiedziała Lidia Kucia, specjalista ds. pracy z dzieckiem i rodziną Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT.

Funkcje wychowawcze

Uzależnienia alkoholowe, choroby, przemoc rodzinna są najczęstszymi przyczynami pozbawienia praw rodzicielskich i odbierania dzieci od rodziców biologicznych.

- Dzieci trafiają do rodzin zastępczych z wielu powodów. Niewydolność opiekuńcza rodziców wynika najczęściej z braku odpowiednich warunków finansowych i psychicznych predyspozycji. Wielu biologicznych rodziców nie ma wyobraźni do tego, by opiekować się swoimi dziećmi. Dlatego bardzo często rodziny zastępcze sprawują długoterminową opiekę nad dziećmi – dodała Lidia Kucia.

Rodzina zastępcza, a adopcja?

- Osoby, które z różnych powodów nie mogą mieć własnych dzieci podejmują decyzję o adopcji. Adoptowane dzieci otrzymują pełne prawa do nazwiska nowych rodziców i otrzymują bezterminową opiekę, Rodziny zastępcze zaś pełnią tymczasowe funkcje rodzicielskie – podkreśliła Lidia Kucia.

PR24/Paulina Olak