Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.07.2014

Pomoc publiczna dla LOT-u

Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna udzielona Polskim Liniom Lotniczym LOT jest zgodna z prawem wspólnotowym. Oznacza to, że przewoźnik nie będzie musiał oddawać pieniędzy, które otrzymał pod koniec 2012 roku z budżetu państwa.
Pomoc publiczna dla LOT-uflickr/KrzysztofTe Foto Blog

Pierwsza transza pomocy wynosiła około 100 milionów euro. Całkowita wielkość funduszy przeznaczonych na ratowanie spółki jest dwukrotnie wyższa. Decyzja Komisji Europejskiej uchroniła przedsiębiorstwo przed bankructwem.

- LOT zbankrutowałby, a Polska nie miałaby narodowego przewoźnika lotniczego. Pomoc jest niezbędna do przeprowadzenia restrukturyzacji spółki. Pozostaje tylko pytanie, czy zmiany zakończą się sukcesem i czy potrzebujemy narodowego przewoźnika – nie każdy kraj Unii Europejskiej ma państwowe linie lotnicze - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Lidke z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Pomoc państwowa miała na celu pomóc PLL LOT w odzyskaniu rentowności.

- Trzeba zauważyć, że LOT nie jest już największym przewoźnikiem w kraju pod względem przewozu pasażerów. Dodatkowo, każdy podatnik dokłada się do tego, że mamy narodowego przewoźnika. Jednak upadek tej linii lotniczej wiązałby się m.in. z zahamowaniem rozwoju portu lotniczego Warszawa-Okęcie - zauważył Gość PR24.

PR24/MP