Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 07.08.2014

Czy wykształcenie jest gwarancją sukcesu?

Młodzi, zdolni, ambitni, energiczni i wykształceni ludzie nie powinni mieć problemów z wejściem na rynek pracy. Dyplom wyższej uczelni, znajomość języków obcych i doświadczenie nadal pomaga w zdobyciu dobrej pracy.
Czy wykształcenie jest gwarancją sukcesu?flickr/Chris Ford
Posłuchaj
  • 07.08.14 prof. Maria Drozdowicz- Bieć „Dyplom ułatwia zaistnienie na rynku pracy (…)”

Eksperci donoszą, że wyższe wykształcenie może być obecnie równoznaczne ze znalezieniem pracy i to nawet na etacie. Tak wynika z raportu "Młodzi wykształceni, ale bezrobotni. Fakty i Mity" przygotowanego dla Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Po pierwsze: wykształcenie

Uczelnie wyższe poza wiedzą teoretyczną powinny starać się wyposażać studentów w narzędzia, które będą pomagały w późniejszej karierze zawodowej.

- Wyższe wykształcenie poza przygotowaniem do zawodu musi młodemu człowiekowi otwierać głowę. Powinno ono zmieniać jego nastawienie do otaczającego go świata, dać narzędzia do robienia analiz. Czytając artykuły można odnieść wrażenie, że wykształcenie przestało mieć takie samo znaczenie. Z naszej analizy wynika, że dyplom ułatwia zaistnienie na rynku pracy. Jakość wykształcenia jest równie istotna. Młodzi w trakcie studiów powinni  nauczyć się pracy w zespole, zdobywania źródeł i weryfikowania informacji– powiedziała prof. Maria Drozdowicz – Bieć, autorka analizy, z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Po drugie: poszerzanie wiedzy

Z raportu wynika, że młodzi i wykształceni szybciej znajdują zatrudnienie są bardzo elastyczni i zmotywowani. W każdym zawodzie potrzebne jest poszerzanie wiedzy i ciągle doszkalanie.

- Dzisiaj zdobyte wykształcenie nie wystarczy nam na całe życie. Każdy zawód wymaga zdobywania wiedzy i dokształcania się. Niestety dziś uczymy się przez całe życie. Tym bardziej, że absolwenci często pracują w zawodach, które nie mają żadnego związku z ich wykształceniem. Często absolwenci wyższych uczelni   – dodała prof. Maria Drozdowicz

Klucz do sukcesu

Bezrobocie wśród ludzi w wieku 25-29 lat wynosi 10,5 procent. Z roku na rok spada liczba studentów uczelni wyższych. Taki stan wynika z sytuacji demograficznej.

- Jeszcze w trakcie studiów młodzi ludzie mogą podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać doświadczenie poprzez praktykę i staż w trakcie wakacji. To jest jedna z możliwości, która gwarantuje pracę. Często zdarza się tak, że absolwenci wyższych uczelni mają zbyt wysokie oczekiwania. Wydaje im się, że mając dyplom mogą już zajmować stanowiska kierownicze. Prawdą jest, że do sukcesu dochodzi się małymi kroczkami  - podkreślił Gość PR24.

PR24/Paulina Olak