Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 12.10.2014

Czesław Mozil o doli emigranta

„Księga emigrantów. Tom I” – to pierwsza płyta cyklu „Trylogia emigranta”, w której Czesław Mozil prezentuje życie młodych, polskich emigrantów. Słowami własnymi i Michała Zabłockiego opowiada o prawdach i zasadach polskiej emigracji. Najnowszy album dedykowany jest wszystkim, którzy los emigranta znają tylko z opowiadań.
Czesław Mozil o doli emigrantapolskieradio.pl
Posłuchaj
  • 12.10.14 Czesław Mozil: „Ta płyta, mimo że jest o emigrantach, jest też o nas – Polakach (…)”

Z płyty możemy dowiedzieć się o micie Polaka, o pomocy Polaków Polakom, o pracach, które wykonują za granicami Polski. Pojawia się również ocena znaczenia słów: ojczyzna, patriotyzm. O tym, jacy są polscy emigranci i reemigranci, najłatwiej mówić opierając się na własnych przeżyciach, których Mozilowi nie brakuje.

– Chciałbym być takim zapłonem do dyskusji na temat losów emigrantów. Oczywiście, w mediach są obecne informacje dotyczące wyjazdów Polaków za granicę, jednak mam wrażenie, że o głębszych problemach za mało się mówi. Zaś emocje, z którymi się spotyka emigrant są bardzo mocne – mówił w Polskim Radiu 24 autor płyty.

Emigrant – ofiara czy złoczyńca?

Zdaniem Mozila, wielu ludzi nie potrafi się zaadoptować do warunków obcego kraju, albowiem przepełnia ich żal, że nie są rozumiani i w pełni akceptowani. Oskarżają wówczas o swoje nieszczęście obywateli kraju, w którym mieszkają. W opinii Gościa PR24 czynią to niesprawiedliwie.

– Emigranci często źle rozumieją obyczaje danego kraju, kiedy chcą zemścić się na swoim lokatorze, że ich nie akceptuje. Finalnie jednak widzą, że ta zemsta nie jest słodka. Bowiem to, co miało być zemstą, jest porażką dla emigrantów. Emigrant posądza wszystkich obywateli kraju o to, że go nie rozumieją, a ostatecznie uświadamia sobie, że wszyscy próbują mu pomóc, tylko on nie może dostosować się do danych warunków – stwierdził piosenkarz.

Okładka
Okładka nowej płyty Czesława Mozila - Księga emigrantów cześć I/fot. PR24/SZ

Polak na emigracji rości sobie więcej praw?

Mozil twierdzi, że Polak-emigrant przepełniony jest pretensjonalnością. Polacy z łatwością korzystają z pomocy socjalnej i czują się do tego bardziej uprzywilejowani niż emigranci z innych krajów.

– Polacy, którzy się świetnie integrują za granicą to ci, którzy najmniej potrzebują machać polską flagą w niedzielę w Kościele. Ja to wiem i przeżyłem. My Polacy za granicą mamy poczucie, że mamy większe prawo być na socjalu w Anglii czy Holandii, niż emigranci z Turcji czy Maroka. A to nie jest OK – powiedział Gość PR24 .

PR24/Dominika Dziurosz-Serfinowicz