Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 31.10.2014

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, naukowe Halloween w Toruniu, warszawskie A-I-R Laboratory. To główne tematy audycji Polskiego Radia 24 „Weekend kulturalny” autorstwa Mai Kluczyńskiej.
Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego flickr/Martijn de Valk
Posłuchaj
  • 31.10.14 Wiesław Dąbrowski: „Paderewski posiadał status idola tak wielki, że wszyscy możni tego świata chcieli z nim obcować (…)”

W dniach 3-9 listopada w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego „Paderewski Warszawie – Warszawa Paderewskiemu!” zorganizowany wspólnie przez Fundację AVE ARTE oraz Filharmonię Narodową. Gościem PR 24 był Wiesław Dąbrowski, dyrektor Festiwalu.

– Paderewskim zajmuję się od paru lat. Dokumentowałem po nim memorabilia dwukrotnie w Stanach, trzykrotnie w Szwajcarii, raz na Ukrainie, Londynie i Paryżu. Wtedy dojrzałem do tego, by popełnić film „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”, który, dzięki swoim międzynarodowym sukcesom, stał się motywacją ku temu, by zorganizować ten festiwal – podkreślał Dąbrowski.

Gość
Gość PR24: Wiesław Dąbrowski

Naukowe Haloween w Toruniu

Centrum Naukowe Młyn Wiedzy w Toruniu organizuje Halloween. W zabawie biorą udział zarówno najmłodsi, jak i ci starsi. Jest to okazja do tego, by nie tylko świętować to stare celtyckie święto, lecz także zapoznać się z różnymi dziedzinami nauki, m.in. kryminalistyką.

– Uczestnikami naszego Halloween są osoby w różnym wieku – od niemowlaków do ludzi bardzo dorosłych. Wszystkie są bajecznie przebrane. Staraliśmy się, by nasz Młyn był pięknie udekorowany. Chcemy to święto wszystkim przybliżyć. Przygotowaliśmy także naukowe eksperymenty związane z kryminalistyką. Rozwiązujemy różne zagadki detektywistyczne – wyjaśniała Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Naukowego Młyn Wiedzy.

Sztuka przestrzeni wielkiego miasta

Zapoznać się z pracą artystów z zagranicy, być obserwatorem, a nawet uczestnikiem pracy twórczej ludzi, którzy przyjechali do Warszawy, by zarówno zrozumieć, jak i przetransformować przestrzeń naszej stolicy – to wszystko zapewnia nowe laboratorium sztuki – A-I-R Laboratory.

– Arists in Residence Laboraory to program pobytów twórczych realizowany w Centrum Sztuki Współczesnej. Zagraniczni artyści – kuratorzy, architekci, designerzy – przyjeżdżają do Warszawy i realizują różne projekty i programy – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Sosnowska, kurator A-I-R Laboratory.

– Nasz program zapewnia możliwość pracy artystom, natomiast to, czym my się zajmujemy znajduje się na zapleczu życia artystycznego. Ten lokal jest miejscem, w którym dążenia tych artystów będą widoczne. Chcemy pokazywać wszystkim kulisy pracy ludzi sztuki przestrzeni – mówiła Anna Ptak, kurator A-I-R Laboratory.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz