Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 07.11.2014

Dlaczego warto iść na wybory?

Polacy nie chodzą na wybory samorządowe, czego odzwierciedleniem jest bardzo niska frekwencja. Wielu osobom umyka jednak fakt, że wybór władz lokalnych ma największe znaczenie dla jakości życia obywateli w gminach i powiatach.
Dlaczego warto iść na wybory?flickr/European Parliament
Posłuchaj
  • 07.11.14 Olga Skarżyńska „Ważne jest, żebyśmy głosowali i brali sprawy we własne ręce (…)”
  • 08.11.14 Karolina Wiśniewska: „Polscy politycy nie robią nic, aby w rzeczywisty i przekonywujący sposób zachęcić wyborców do oddania głosu (…)”.

Kolejne wybory samorządowe i po raz kolejny wszystko wskazuje na to, że frekwencja osiągnie bardzo niski poziom. Po co głosować? Żeby miejscowość ładniej wyglądała, żeby komunikacja sprawniej pracowała, żeby było więcej miejsca pracy. Istnieje wiele powodów, dla których warto wziąć udział w wyborach władz lokalnych. O tym, jak ważny jest udział w wyborach, mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Skarżyńska.

– Ważne jest, żebyśmy głosowali i brali sprawy we własne ręce, a także brali odpowiedzialność za to, co dzieje się w naszym kraju. Nasza fundacja wybrała 10 powodów, dla których warto głosować w wyborach samorządowych – wskazywała przedstawicielka Fundacji im. Stefana Batorego.

Władza najbliższa obywatelowi

Wybory samorządowe są najbliższe obywatelowi i wybrane wówczas władze lokalne przez cztery lata decydują o kwestiach dotyczących życia, jak komunikacja miejska, finansowanie inwestycji, tworzenie nowych miejsc pracy itd.

– Władze samorządowe decydują o sprawach, o które dosłownie potykamy się każdego dnia. Niestety często kandydaci startujący w wyborach samorządowych są nam całkowicie nieznani i jest ich naprawdę wielu. Sytuacja różni się w zależności od wielkości gminy lub miasta – powiedziała Gość PR24.

Aa antenie Polskiego Radia 24 Olga Skarżyńska przedstawiła także sformułowane przez Fundację im. Stefana Batorego 10 powodów, dla których warto pójść na wybory i przybliżyła ideę konsultacji społecznych.

Zniechęcające skandale

Wielu Polaków twierdzi, że nie chcą iść na wybory, gdyż ich głos niczego tak naprawdę nie zmieni. Powodem takiego myślenia może być to, że niemal każda partia, która decydowała o naszej rodzimej sytuacji politycznej pozostawiała po sobie niezbyt przyjemny zapach rozmaitych afer, skandali i niewyjaśnionych tematów.

– Te negatywne wydarzenia w rzeczywisty sposób wpływają zniechęcająco na potencjalnych wyborców. Nawarstwiają się i w większości przypadków nie są odpowiednio rozwiązywane. Gdyby politycy podchodzili do tego w zupełnie inny sposób, to ludzie mieliby świadomość, że mimo niekorzystnego wydarzenia, które miało miejsce, znaleziono właściwy sposób, by odpowiednio je wyjaśnić. Niestety w naszym kraju takich działań nie zauważamy – przyznała na antenie PR24 Karolina Wiśniewska, publicystka z portalu politykawarszawska.pl.

Karolina
Karolina Wiśniewska/fot.PR24/MS
PR24/Damian Bielecki