Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 12.03.2015

Energetyka jądrowa zbyt droga dla Polski

– Nie opłaca się uruchamiać w Polsce programu jądrowego tylko dla jednej elektrowni, który będzie realizowany przez 30 lat – stwierdził w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz. Ekspert z konfederacji Lewiatan ocenił w ten sposób perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/thebmag
Posłuchaj
  • 12.03.15 Marcin Piątkowski: „W przypadku awarii elektrownia nie ma z tym nic wspólnego, a my podatnicy płacimy kilkadziesiąt miliardów złotych, jak Japończycy po tragedii w Fukushimie (…)”

Powraca temat rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Jest to związane z rosnącą niepewnością co do importu surowców z Rosji, a także planami utworzenia unii energetycznej.

Krzysztof
Krzysztof Sobczak, Jeremi Mordasewicz i Marcin Piątkowski, foto: PR24/PJ

Jeremi Mordasewicz z konfederacji Lewiatan stwierdził w Polskim Radiu 24, że przyjęcie planów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce w obecnej formie jest nieopłacalne.

Nie opłaca się uruchamiać w Polsce programu jądrowego tylko dla jednej elektrowni, który będzie realizowany przez 30 lat. Bardzo długo przygotowuje się państwo do uruchomienia elektrowni atomowej. Trzeba mieć regulatora, zbudować instytucje, wykształcić tysiące ludzi, otworzyć nowe kierunki studiów. Z punktu widzenia gospodarki będzie to korzystne, jeśli technologie jądrowe będziemy w stanie wykorzystać w różnych gałęziach przemysłu. W Polsce trzeba by zbudować nie jedną, a pięć elektrowni atomowych – wskazywał ekspert.

Marcin Piątkowski z Banku Światowego zgodził się z przedmówcą, że atom nie jest najtańszą formą pozyskiwania energii.

– Podobnie jak z górnictwem, nie doliczamy dodatkowych kosztów interwencji publicznych, które są niezbędne. Aby zabezpieczyć możliwe zagrożenia ze strony elektrowni jądrowej potrzebne są miliardy złotych. W przypadku awarii elektrownia nie ma z tym nic wspólnego, a my podatnicy płacimy kilkadziesiąt miliardów złotych, jak Japończycy po tragedii w Fukushimie. Postawiłbym także znak zapytania nad tym, czy energetyka jądrowa jest tak kluczowa dla rozwoju gospodarczego – mówił specjalista.

Natomiast Krzysztof Sobczak z wydawnictwa Wolters Kluwer zwrócił uwagę, że Polska zmuszona jest stopniowo wycofywać się z udziału węgla w produkcji energii.

– Węgiel nie jest perspektywicznym surowcem. Na świecie, a przede wszystkim w Europie będzie rosła presja rezygnacji z węgla, jako surowca energetycznego. Jeśli zdecydujemy się zrezygnować z węgla i przejdziemy na gaz, to musimy także przebudować nasze elektrownie – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Goście audycji „Puls Gospodarki” rozmawiali także m.in. o propozycjach banków dla kredytobiorców oraz debacie o unii energetycznej w Parlamencie Europejskim.

Zapraszamy na audycję Sylwii Zadrożnej.

Polskie Radio 24/gm

tagi: