Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.03.2015

Polacy nie płacą alimentów

Wartość zadłużenia alimentacyjnego w Polsce wynosi ponad 4,2 mld zł, a ze swoich zobowiązań nie wywiązuje się ponad 160 tys. osób – wynika z raportu BIG InfoMonitor. Jak pokazuje doświadczenie wielu rodzin oraz dane dotyczące ściągalności alimentów w naszym kraju, wyrok sądu i egzekucja komornicza nie są wystarczającą motywacją do regulowania takich zobowiązań w terminie.
Posłuchaj
  • 23.03.15 Sławomir Grzelczak: „Pierwotna spłacalność alimentów w Polsce wynosi obecnie 8-16 proc (…)”.

– Pierwotna spłacalność alimentów w Polsce wynosi obecnie 8-16 proc. Jest ona tak niska, że problem ten urasta do wagi rangi społecznej – powiedział Sławomir Grzelczak, prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Warto podkreślić, że unikanie wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego powoduje, że problem ten ma wpływ zarówno na tych, którzy nie otrzymują należnych im świadczeń, jak również na coraz większe obciążenie budżetu państwa i jednostek samorządowych, które finansują wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego.

– W bazie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor przeterminowane zadłużenie z tytułu alimentów na koniec lutego 2015 roku wyniosło ponad 4,2 mld złotych – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jego zdaniem osoby, którym zostały przyznane alimenty, powinny jednak zabiegać o wypłacenie ich z budżetu państwa.

– Kiedy w obsłudze przejmuje to Fundusz Alimentacyjny, czyli budżet państwa, który płaci pieniądze za dłużnika alimentacyjnego, to my jako obywatele powinniśmy pójść i upomnieć się o swoje pieniądze – stwierdził.

Polskie Radio 24/dds

tagi: