Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 02.09.2015

Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary

Mijają 23 lata od porwania Jarosława Ziętary. Zgodnie z ustaleniami prokuratury dziennikarz śledczy kilka dni po uprowadzeniu został zamordowany. Jednak do tej pory winni śmierci reportera „Gazety Poznańskiej” nie zostali ukarani. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Posłuchaj
  • 02.09.15 Wiktor Świetlik: „Aleksander G. w przeszłości był już karany za poważne przestępstwa”.

Jak przypominał w Polskim Radiu 24 Wiktor Świetlik, jesienią ma rozpocząć się proces oskarżanego o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary byłego senatora, Aleksandra G. Przedstawiciel Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zaznaczył, że zadziwiające w całej sprawie jest to, że oskarżony będzie odpowiadał z „wolnej stopy”.

– Aleksander G. w przeszłości był już karany za poważne przestępstwa. W takiej sytuacji wydaje się, że ten człowiek powinien być w areszcie – oceniał gość Polskiego Radia 24.

Wiktor Świetlik podkreślał w Polskim Radiu 24, że sprawa Jarosława Ziętary od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji. – W tej kwestii skupiły się wszystkie najgorsze rzeczy, które przytrafiły nam się w okresie postkomunistycznym. Zabójstwo Jarosława Ziętary pokazuje, że transformacja w Polsce nie była tak słodka, jak chcieliby tego jej piewcy – mówił przedstawiciel SDP.

Gość Polskiego Radia 24 mówił także o roli Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary” w kontekście rozwiązania sprawy.

Zapraszamy także do odsłuchania rozmowy z Piotrem Talagą i Krzysztofem M. Kaźmierczakiem, którzy gościli w Polskim Radiu 24 przy okazji premiery książki „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa”.

Polskie Radio 24/mp