Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.09.2015

Przedszkole inne niż wszystkie

Wychowywanie i nauka w duchu otwartości i tolerancji dla ludzi z innych krajów i obszarów kulturowych. Oto główna idea, która przyświecała twórcom pierwszego pijarskiego przedszkola w Warszawie. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat charakteru przedszkola, jak i systemu nauki prowadzonego przez zakon pijarów.
Posłuchaj
  • 20.09.15 Stefania Stysiak: „Stworzyliśmy szereg programów, które w atrakcyjny sposób rozszerzą ofertę edukacyjną przedszkola (…)”.

Szkolnictwo pijarskie w Polsce ma wielowiekową tradycję. Sam zakon został ustanowiony w 1621 r. przez papieża Grzegorza XV jako Zakon Szkół Pobożnych. Jego zadaniem było prowadzenie szkół katolickich na całym kontynencie europejskim. W Polsce pijarzy pojawili się w 1642 r. i również prowadzili szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące, bursy. Swoje założenia realizują do dziś.

Jak przyznał ojciec Bogdan Dufaj, dyrektor Pijarskich Szkół i Przedszkola w Warszawie, utworzenie placówki wiązało się z potrzebą czasu. Zakon chciał, by już najmłodsze dzieci, przed tym, jak ewentualnie zdecydują się na naukę w szkołach pijarskich, miały możliwość zetknięcia się z tym systemem nauki już od najmłodszych lat.

– Dodatkową szansą dla powstania przedszkola była decyzja pewnego małżeństwa nieposiadającego potomstwa. W swoim testamencie zapisali zakonowi pijarów kawałek ziemi. Gdy z nimi rozmawiałem, to ich marzeniem było to, by w tym miejscu powstała instytucja związana z edukacją. To życzenie się spełniło, bo w ciągu 10 miesięcy wybudowaliśmy pierwsze pijarskie przedszkole w Warszawie, które od września tego roku rozpoczęło swoją działalność – dodał.

Stefania Stysiak, dyrektor ds. pedagogicznych, przyznała, że pijarskie przedszkole w Warszawie jest wyjątkowe i odróżnia się na tle innych placówek swoim wyglądem, a także kadrą nauczycielską, która sprawuje opiekę nad dziećmi.

– Wszystkie sale, w których odbywają się zajęcia są niezwykle ciekawie zaaranżowane. Każda z nich nawiązuje swoim wystrojem do innego kontynentu. Meble, zabawki oraz inne wyposażenie nawiązują charakterem do kultury i obyczajów państw z różnych części świata – podkreśliła.

– Mamy własną kuchnię, w której przygotowujemy posiłki związane z ważnymi uroczystościami obowiązującymi w państwach danego kontynentu. Gdy w Stanach Zjednoczonych zbliża się Dzień Dziękczynienia, to nasi kucharze przygotowują posiłki pojawiające się przy tej okazji na stołach amerykańskich rodzin – dodał ojciec Bogdan Dufaj.

Polskie Radio 24/db

tagi: