Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 10.12.2015

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Prawnik Zofia Jabłońska z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego mówiła w Polskim Radiu 24, jak w Polsce są realizowane konwencje dotyczące przestrzegania praw człowieka. W dniu 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Posłuchaj
  • 10.12.15 Zofia Jabłońska: „Polska jest stroną różnych konwencji o prawach człowieka, ale nie zawsze są one u nas przestrzegane (…)”.
  • 10.12.15 Draginija Nadażdin: „Maraton Pisania Listów Amnesty International został zainicjowany w Polsce (…)”

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest obchodzony corocznie w dniu 10 grudnia na pamiątkę podpisania przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Dzień jest poświęcony orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych.

Zwykle łamanie praw człowieka jest kojarzone ze strefą działań wojennych lub państwami autorytarnymi. Jednak Zofia Jabłońska zwróciła uwagę, że także w krajach rozwiniętych i demokratycznych są łamane prawa człowieka. Chodzi najczęściej o dyskryminację.

– Najczęściej pojawiającym się tematem w Polsce jest dyskryminacja ze względu na płeć, głównie kobiet w miejscu pracy. Przejawia się m.in. poprzez molestowanie seksualne. Mamy także dyskryminację ze względu na status rodzicielski. Również osoby starsze i niepełnosprawne czują się dyskryminowane na rynku pracy – wymieniała prawnik.

Natomiast Amnesty International świętuje Dzień Praw Człowieka poprzez Maraton Pisania Listów. W ten sposób wysyłane są apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane.

– W ubiegłym roku napisaliśmy ponad 280 tys. listów w samej Polsce. Natomiast na całym świecie było to prawie 3 mln listów. W tym roku piszemy od 4 do 13 grudnia. W tej chwili mamy napisanych 20 tys. listów – powiedziała Draginija Nadażdin z Amnesty International.

Polskie Radio 24/gm/mr

tagi: