Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 08.04.2016

Polsko-rosyjski spór o pomniki

Sejm przyjął ustawę dekomunizacyjną nakazującą zmianę postkomunistycznych nazw ulic i budynków. Szef IPN poparł ją także apelem o usunięcie pomników radzieckich żołnierzy. W Debacie Poranka w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn (historyk, dyrektor TVP Historia), Bartosz Machalica (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) oraz Maciej Jastrzębski, korespondent PR w Moskwie rozmawiali o polsko-rosyjskim sporze o radzieckie pomniki.
Pomnik 4 Śpiących na warszawskiej Pradze Północfot.wikipedia.orgPomnik 4 Śpiących na warszawskiej Pradze Północ/fot.wikipedia.org
Posłuchaj
  • 08.04.16 Piotr Gursztyn: "Armia radziecka była armią zbrodniczą i nie należą jej się pomniki wdzięczności".

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, nazwał Polskę liderem wyścigu w „wojnie z pomnikami radzieckich obywatel” i zapowiedział, że Moskwa będzie się temu przeciwstawiać.

- Gdyby Rosjanie nie chcieli tego sporu wykorzystać politycznie, to całego zamieszania by nie było - powiedział Maciej Jastrzębski.

Zdaniem korespondenta Polskiego Radia w Moskwie, rosyjskie władze zdają sobie sprawę z kontekstu politycznego, który towarzyszy likwidowaniu pomników żołnierzy radzieckich w Polsce. Starają się jednak wykorzystać tę sprawę w sporze politycznym. Przeciętni Rosjanie wierzą w informacje przekazywane przez rosyjskie władze, że Polacy „zwariowali i chcą likwidować pomniki”.

- W Rosji trwa społeczno-polityczne rozdwojenie jaźni - stwierdził Jastrzębski.

Piotr Gursztyn, drugi gość Debaty Poranka, stwierdził, że mimo iż Rosja odbiera tę sprawę jako „wojnę pomnikową”, to polskie instytucje mają do tego suwerenne prawo.

- Trzeba powiedzieć jasno: te pomniki nie są niszczone, tylko usuwane z przestrzeni - oznajmił Gursztyn. - To nadreakcja strony rosyjskiej - dodał.

Piotr Gursztyn przypomniał również, że często usunięcia pomników domagają się lokalne społeczności.

Z taką tezą zgodził się Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Zwrócił jednak uwagę na odmienne przypadki. Przywołał przykład pomnika „Czterech śpiących” z warszawskiej Pragi. - Z sondażu przeprowadzonego przez władze Warszawy wynikało, że 70 proc. warszawiaków chce, aby pomnik wrócił na swoje miejsce - mówił Machalica.

- Armia radziecka była armią zbrodniczą i nie należą jej się pomniki wdzięczności - zakończył Piotr Gursztyn.


Piotr Gursztyn i Bartosz Machalica/fot.PR24/TB Piotr Gursztyn i Bartosz Machalica/fot.PR24/TB

Debatę Poranka w Polskim Radiu 24 prowadził Robert Walenciak.

Polskie radio 24/bs

 


tagi: