Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.04.2016

Rocznica chrztu Polski: prawda historyczna i jej dzisiejsze interpretacje

Eksperci i politycy prześcigają się w podkreślaniu przełomowego charakteru chrztu pierwszego historycznego władcy polskiego Mieszka I. Chrzest Polski nabiera wymiaru europejskiego, nie brak też głosów, że „diametralnie odmienił życie Polaków”.   
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/AdamSelwood

Wszystko, co aktualnie wiemy na temat chrztu Polski, to absolutnie umowne rzeczy – ocenia tymczasem mediewista, prof. Tomasz Jasiński. Według historyka okoliczności tego wydarzenia to dla dzisiejszej nauki wciąż "równanie z dziesięcioma niewiadomymi". Prof. Jasiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i PAN podkreślił, że nie istnieją żadne zapiski odnoszące się do dziennej daty chrztu a i rok 966 nie ma potwierdzenia. Nie do też końca wiadomo, gdzie odbył się chrzest – najprawdopodobniej w Polsce (Poznaniu?), ale równie dobrze w Niemczech lub Czechach.    

Ochrzczony został Mieszko, a określenie „chrzest Polski” jest błędne – uważa prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, badający początki państwa polskiego. Prawdopodobnie poza nim i jego najbliższym otoczeniem nikt z jego poddanych nie został wówczas chrześcijaninem. Prof. Urbańczyk podkreśla też, że Mieszko nie stworzył państwa Polan, lecz odziedziczył je po przodkach.

Tematem rocznicy chrztu Polski zajmiemy się w piątkowej Debacie Poranka. O godz. 9:15 Gośćmi Polskiego Radia 24 będą: Bartosz Machalica, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Wiktor Świetlik, tygodnik „wSieci”. Zapraszamy!


tagi: