Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 13.07.2016

Chiny zagrożeniem dla świata?

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako własnej strefy ekonomicznej. Pekin zapowiada, że nie będzie respektował tej decyzji. To jednak nie jedyny przykład ekspansywnej polityki Państwa Środka. Czy Chiny są zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa? O tym w Świecie w Powiększeniu mówił John Lenczowski, amerykański politolog.
Flaga ChinFlaga Chinflickr/Osrin
Posłuchaj
  • 13.07.16 Świat w Powiększeniu: Maciej Jastrzębski, John Lenczowski i Romuald Mieczkowski.

Jak podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem 24 John Lenczowski, na Dalekim Wschodzie istnieją dwa zagrożenia dla Zachodu. – To Korea Północna i Chiny – wskazywał ekspert. – Pjongjang cały czas testuje broń jądrową, reżim jest nieobliczalny – dodawał politolog. W ocenie gościa Świata w Powiększeniu, w dłuższej perspektywie szczególnie niebezpieczne może być jednak Państwo Środka. – Chiny są największym długoterminowym zagrożeniem dla USA i całego Zachodu – mówił John Lenczowski.

– Europa nie przykłada należytej uwagi do polityki Pekinu. Działalność Chin to nie tylko wielkie nakłady finansowe na zbrojenia, ale także działalność szpiegowska. Państwo Środka ma ponad 50 tysięcy szpiegów w samych Stanach Zjednoczonych. Przyjeżdżają oni nie tylko jako oficerowie wywiadu, ale również naukowcy, którzy zdobywają wiedzę na naszych najlepszych uniwersytetach – zauważył politolog.

Ekspert w tym kontekście wskazał również na funkcjonowanie chińskiego biznesu. – W Stanach Zjednoczonych tworzy się potężne chińskie lobby. Przedsiębiorcy są namawiani do tego, by budować fabryki w Państwie Środka. To pułapka w kontekście ochrony własności intelektualnej – przestrzegał John Lenczowski.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Zachód nie może pozwolić Chinom na zbytnią ekspansję na takich akwenach, jak Morze Południowochińskie i Morze Wschodniochińskie. – Jeżeli Państwo Środka zacznie traktować je jako swoją strefę wpływów, zagrozi to światowej gospodarce. To tak, jakby któreś z państw europejskich uznało, że Morze Śródziemne jest jego własnością – wskazywał amerykański politolog.

W II części Świata w Południe o relacjach Rosja-NATO mówił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie. W programie także rozmowa z Romualdem Mieczkowskim, dziennikarzem, o pisowni obcych nazwisk na Litwie. Wbrew zapowiedziom rządzących, tamtejszy parlament nie zajął się tą kwestią.

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/mp

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 20.15

tagi: