Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 27.07.2016

Światowe Dni Młodzieży z Ojcem Świętym

Ojciec Święty jest już w Krakowie. Po przylocie do Polski papież spotkał się na Wawelu z władzami kraju: prezydentem, premier Beatą Szydło, ministrami i korpusem dyplomatycznym. Franciszek, poza udziałem w Światowych Dniach Młodzieży, odwiedzi Jasną Górę i teren byłego obozu Auschwitz-Birkenau.
Papież Franciszek oraz prezydent  Andrzej Duda z małżonkąPapież Franciszek oraz prezydent Andrzej Duda z małżonkąMateusz Rekłajtis/PR24
Posłuchaj
  • 27.07.16 O. Wojciech Mikulski, Łukasz Kobeszko, Juliusz Gałkowski i Zuzanna Radzik
  • 27.07.16 Papież Franciszek
  • 27.07.16 Andrzej Duda
  • 27.07.16 O. Wacław Oszajca

Podczas przemówienia na Wawelu Franciszek przypomniał o 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że podstawą zorganizowania wspólnoty narodowej jest świadomość o własnej tożsamości – "wolnej od manii wyższości". Jak zaznaczał, do tego konieczne jest zachowanie społeczeństwa i kultury, które są wierne tradycji, ale i otwarte na odnowienie i przyszłość.

Papież w swoim przemówieniu nie pominął kwestii związanych problemami migracyjnymi. "Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu" – mówił Franciszek. Ojciec Święty podkreślił przy tym, że sprawy związane z migracją wymagają "mądrości i miłosierdzia".

W studiu Polskiego Radia 24 słowa Franciszka komentowali o. Wojciech Mikulski i o. Wacław Oszajca - jezuici, Łukasz Kobeszko z portalu "Aletheia", Juliusz Gałkowski, publicysta, a także Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego".


O. Wacław Oszajca, foto: TB/PR24 O. Wacław Oszajca, foto: TB/PR24

Łukasz Kobeszko zwrócił na naszej antenie uwagę na słowa papieża, które dotyczyły kryzysu migracyjnego. – Franciszek zauważył, że w kontekście uchodźców ważne jest nie tylko miłosierdzie, ale także mądrość – podkreślał publicysta. – Papież wie, że serce bez rozumu może pokochać zbrodnię, a rozum bez serca potrafi zbrodnię pięknie uzasadnić – mówił o. Wacław Oszajca. W ocenie o. Wojciecha Mikulskiego, w kontekście słów papieża, odnoszących się do zjawiska migracji, ważnym punktem było zauważenie kwestii Polaków mieszkających poza krajem.

Oprócz tego, Franciszek podkreślił znaczenie pamięci historycznej, a także odniósł się do kwestii pojednania z Kościołem prawosławnym. "W codziennym życiu każdej osoby, podobnie jak każdego społeczeństwa istnieją jednak dwa rodzaje pamięci: dobra i zła, pozytywna i negatywna. Dobrą pamięcią jest ta, którą Biblia ukazuje nam w Magnificat, kantyku Maryi uwielbiającej Pana i Jego zbawcze dzieło. Pamięcią negatywną, jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych. Spoglądając na wasze najnowsze dzieje dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć: na przykład, obchodząc 50-lecie wzajemnie ofiarowanego i przyjętego przebaczenia pomiędzy episkopatami polskim i niemieckim po drugiej wojnie światowej. Inicjatywa, która początkowo angażowała wspólnoty kościelne, zapoczątkowała nieodwracalny proces społeczny, polityczny, kulturowy i religijny, zmieniając historię stosunków między oboma narodami. Przy tej okazji przypomnijmy także deklarację wspólną między Kościołem katolickim w Polsce a Kościołem prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego: jest to akt, który rozpoczął proces zbliżenia i braterstwa nie tylko między dwoma Kościołami, ale również pomiędzy dwoma narodami" – mówił Ojciec Święty. 

– W słowach Franciszka można doszukać się kontynuacji dążeń Benedykta XVI do pojednania z Kościołem prawosławnym. W tym kontekście, wspomnienie o pojednaniu z Kościołem niemieckim można traktować jako zadanie dla polskiego Kościoła. To wezwanie, by aktywnie uczestniczył w procesie pojednania – komentował w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski.

W trakcie pobytu w Polsce papież będzie mieszkał w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich i być może już w środę, stanie w słynnym oknie papieskim, z którego wielokrotnie dialog z wiernymi prowadził Jan Paweł II.

W audycjach w Polskim Radiu24 przekazujemy słuchaczom najważniejsze informacje związane z wydarzeniem, m.in. dotyczące obecności w Polsce ojca świętego Franciszka oraz mówimy o wymiarze duchowym ŚDM.

XXXI Światowe Dni Młodzieży potrwają do 31 lipca. Ich tematem są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

O Światowych Dniach Młodzieży także w Kronikach ŚDM Swiatowe-Dni-Mlodziezy-Dzien-II, a relacja fotograficzna w: Galeria ŚDM

Polskie Radio 24/PAP/tb/mp

 

tagi: