Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 08.09.2016

Gospodarcze skutki zakazu handlu w niedzielę

Złożony do Sejmu obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele poparło ponad pół miliona Polaków. M.in. o tym, co wolna niedziela oznacza dla gospodarki mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych (Instytut Ordo Iuris).
Posłuchaj
  • 08.09.16 Dr Tymoteusz Zych: „W krajach zachodniej Europy gwarancje wolnej niedzieli są pewnego rodzaju standardem”.
Czytaj także

Jak podkreślił dr Tymoteusz Zych, w krajach zachodniej Europy, gwarancje wolnej niedzieli są pewnego rodzaju standardem. - Zdecydowana większość państw Europy zachodniej, poza Irlandią i Portugalią, przewiduje daleko idące ograniczenia handlu w niedziele – zaznaczył.

Dr Zych odniósł się także do stanowiska niemieckich sądów w tej sprawie. – Według niemieckiego trybunału, wolna niedziela jest potrzebna rodzinie i każdej z innych wspólnot, które tworzą porządek państwowy – wyjaśnił gość.

Dodał, że są to wspólnoty sąsiedzkie, lokalne, regionalne czy państwowe. – By życie społeczne mogło się w naturalny i organiczny sposób rozwijać, potrzebny jest jeden dzień w tygodniu, który powinien być dniem przeznaczonym na obowiązki związane z dziećmi, rodzicami, małżonkiem, ale także obowiązki związane z życiem społecznym – podsumował dr Zych.

Gość odniósł się także do skutków gospodarczych zakazu m.in. na Węgrzech. Podkreślił, że wprowadzone tam przepisy miały bardzo różny wpływ na pewne kategorie punktów handlowych. - O ile negatywnie wpłynęły na obroty sklepów wielkopowierzchniowych - choć nie był to radykalny spadek – i w nieco mniejszym stopniu na zatrudnienie w sklepach wielkopowierzchniowych, to równocześnie nastąpił dość wyraźny wzrost obrotów sklepów o małej powierzchni, sklepów osiedlowych – wyjaśnił dr Zych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/pr

Data emisji: 08.09.16

Godzina emisji: 18:15