Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 15.10.2016

Europejska Stolica Kultury: Olimpiada Teatralna

We Wrocławiu rozpoczęła się Olimpiada Teatralna. Na ponad 30 dni stolica Dolnego Śląska stanie się międzynarodową stolicą teatru. O wydarzeniu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Blige, dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego.
Posłuchaj
  • 15.10.16 Europejska Stolica Kultury: Olimpiada Teatralna. Gość: Monika Blige, dyrektor programowy Instytutu Grotowskiego.
  • 15.10.16 Europejska Stolica Kultury: Wrocław-wejście od podwórza. Gość: Maciej Tymorek, koordynator projektu
Czytaj także

70 spektakli, 130 wydarzeń związanych z teatrem, jak warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy. To wszystko proponuje Wrocław w dniach od 14 października do 13 listopada.

W programie 7. edycji Olimpiady Teatralnej nie zabraknie spektakli reżyserów, którzy zmienili oblicze współczesnego teatru. Zaprezentowane zostaną dzieła takich twórców jak Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos oraz Robert Wilson.

– To są twórcy, którzy wypracowali indywidualny, bardzo rozpoznawalny język teatru. Bardzo często stworzyli autorskie metody aktorskie. To są nazwiska, które w świecie teatru coś znaczą. Dlatego zależy nam, by pokazać ich spektakle – tłumaczyła Monika Blige. – One wszystkie będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy – podkreślała.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Grotowskiego.

Projekt "Wrocław-wejście od podwórza"

Europejska Stolica Kultury działa aktywnie nie tylko na polu teatralnym. Wrocławianie dbają również o inne dziedziny sztuki, a te starają się prezentować także na peryferiach miasta. Joanna Rajkowska, Cecylia Malik, Karolina Breguła czy Artur Żmijewski to tylko kilka spośród kilkudziesięciu nazwisk polskich i zagranicznych artystów, którzy włączyli się do trwającej akcji "Wrocław – wejście od podwórza". Projekt stawia sobie za cel zmienić zaniedbane podwórka wrocławskie poprzez działania artystów. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Tymorek, koordynator projektu.

– Projekt ma na celu przenieść kulturę z centrum, gdzie odbywa się wiele imprez i eventów, do podwórek, które zazwyczaj nie mają możliwości spotkać się ze sztuka "twarzą w twarz" na co dzień – tłumaczył gość Jakuba Kukli. – W przeciągu dwóch lat udało nam się zrealizować kilkadziesiąt akcji artystycznych – dodał.  

Z Moniką Blige i Maciejem Tymorkiem rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

_____________________

Data emisji: 15.10.2016

Godzina emisji: 13.08