Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.10.2016

Wspólne obrady Synodów Kościołów Ewangelickich

W dniach 14-16 października w Cieszynie obradowały Synody Kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. O znaczeniu wydarzenia mówili w Kurierze Ekumenicznym dr Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i pastor Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Obrady Synodów Kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego w PolsceObrady Synodów Kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego w Polsce
Posłuchaj
  • 23.10.16 Kurier Ekumeniczny. Goście: dr Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i pastor Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Część posiedzenia najwyższych organów decyzyjnych obu Kościołów była wspólna. Chodziło głównie o podkreślenie wagi zbliżającego się 500-lecia Reformacji i obchodów tego jubileuszu w Polsce.

– Chcieliśmy nawiązać do Synodów, jakie odbywały się u początków Reformacji, nazywanych generalnymi – mówiła dr Ewa Jóźwiak – Bardzo wiele nas łączy, mimo iż jesteśmy odrębnymi Kościołami. Uważamy także, że Reformacja, rozumiana jako ciągłe odwoływanie się do Słowa Bożego, nadal trwa – podkreślała.

– Kościoły tradycji ewangelickiej w Europie współpracują ze sobą coraz ściślej – uzupełniał Grzegorz Giemza. – Czy zjednoczenie obu Kościołów jest możliwe? Każdy z naszych Kościołów ma własną  tradycję, szmat minionej historii, która formuje naszą tożsamość. Potrzebny jest czas, rozmowy i przekonanie członków obu Kościołów o potrzebie takiego kroku – powiedział pastor Giemza.

Synody obu Kościołów  sformułowały wspólne przesłanie, w którym deklarują ścisłą współpracę i zacieśnienie kontaktów, potwierdzają używanie wspólnego Śpiewnika Ewangelickiego w liturgii i zauważają z troską, „że nie zawsze potrafiliśmy rozpoznawać znaki czasu i szukać dróg do jedności Kościoła”.

Oba Kościoły od dawna posiadają wspólnotę ołtarza i ambony – wierni i duchowni obu Kościołów mogą wzajemnie uczestniczyć w nabożeństwach i sakramentach drugiego Kościoła a także być członkami parafii drugiego Kościoła, jeśli nie istnieje na danym terenie parafia macierzysta.

Gospodarzem audycji był Marcin Witan.

Polskie Radio 24

_________________

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 00.08