Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 03.12.2016

Martin Schulz żegna się z Parlamentem Europejskim

W ostatnich dniach Martin Schulz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Niemiecki polityk chce wystartować w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Sprawę w Panoramie Europejskiej komentowali Krzysztof Kokoszczyński z portalu „EurActiv.pl” i Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Przewodniczący PE Martin Schultzfot.martin-schulz.infoPrzewodniczący PE Martin Schultz/fot.martin-schulz.info
Posłuchaj
  • 2.12.16 Panorama Europejska: Martin Schulz żegna się z Parlamentem Europejskim
Czytaj także

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński, rezygnacja Martina Schulza z europejskiej polityki jest zaskakująca. – Przewodniczący PE przez ponad rok dawał jasne sygnały, że będzie chciał być szefem europarlamentu kolejne 2,5 roku – wskazywał publicysta.

Z kolei Artur Ciechanowicz zauważył, że ostatnie posunięcia Martina Schulza mogą być pewnego rodzaju grą polityczną. – Nie było wielkich szans na to, że Europejska Partia Ludowa zgodzi się na to, by szefem PE po raz kolejny został socjaldemokrata – komentował. – Martin Schulz swoimi wystąpieniami budował jednak swoją pozycję w niemieckiej SPD – dodawał ekspert.

Krzysztof Kokoszczyński, podsumowując działania Martina Schulza jako przewodniczącego europarlamentu, podkreślał jego zaangażowanie w kryzys migracyjny. – To polityk, który wspierał działania na rzecz przyjmowania uchodźców. Pytanie, jakie spojrzenie na tę sprawę będzie miał jego następca i w jaki sposób jego działania w Brukseli wpłyną na politykę Niemiec – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Artura Ciechanowicza, odejście Martina Schulza do polityki krajowej „jest nie na rękę” szefowi SPD. – Z punktu widzenia Sigmara Gabriela, najlepiej byłoby, gdyby Schulz wystartował w wyborach do Bundestagu jako ewentualny kandydat na szefa dyplomacji. W ten sposób nie podważałby pozycji szefa SPD, który jest pretendentem do funkcji kanclerza – wyjaśniał ekspert z OSW, podkreślając, że Schulz w rankingach popularności wyprzedza Sigmara Gabriela.

Więcej w całej rozmowie.

Polacy nie chcą emigrować

Coraz mniej Polaków wyraża chęć wyemigrowania z kraju w celach zarobkowych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Work Service. Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak, przedstawiciel tej agencji zatrudnienia, kwestę wyjazdu z Polski rozważa obecnie dwanaście procent naszych rodaków.

– Pięć procent to osoby, które są zdecydowane na wyjazd, a siedem procent to osoby, które mówią w kontekście emigracji „raczej tak” – tłumaczył Andrzej Kubisiak, zauważając, że w ostatnich miesiącach znacznie zmniejszył się odsetek Polaków deklarujących chęć opuszczenia kraju. Jeszcze na początku 2016 roku o wyjeździe z Polski myślało dziewiętnaście procent obywateli.

Dlaczego Polacy nie chcą już emigrować? Odpowiedź m.in. na to pytanie w rozmowie z Andrzejem Kubisiakiem z Work Service i Karoliną Kułach – Polką, która zdecydowała się na powrót z emigracji zarobkowej.

Gospodarzami Panoramy Europejskiej byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.

Polskie Radio 24/mp

Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 2.12.16

Godzina emisji: 23.12