Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.12.2016

25 lat współpracy polsko-niemieckiej

W Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Joachim Gauck, wezmą udział w koncercie z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrej współpracy. Jak wyglądały polsko niemieckie relacje w ostatnich latach i jakie są perspektywy współpracy? Mówili o tym goście Polskiego Radia 24: Andrzej Godlewski (dziennikarz i publicysta) oraz Tomasz Krawczyk (Klub Jagielloński).  
W latach 90. to Polska potrzebowała Niemców, po 25 latach Niemcy i Polacy potrzebują siebie wzajemnie - oceniał Andrzej Godlewski.W latach 90. to Polska potrzebowała Niemców, po 25 latach Niemcy i Polacy potrzebują siebie wzajemnie - oceniał Andrzej Godlewski.twitter/KancelariaPrezydenta
Posłuchaj
  • 11.12.2016 25-lecie współpracy polsko-niemieckiej. Goście: Andrzej Godlewski (dziennikarz i publicysta) oraz Tomasz Krawczyk (Klub Jagielloński)
Czytaj także

Zdaniem Andrzeja Godlewskiego szkoda, że traktat był „tak mało fetowany”. – Duża część tego 25-lecia była bardzo udana. Trochę zabrakło docenienia tego traktatu. W latach 90. to Polska potrzebowała Niemców, po 25 latach Niemcy i Polacy potrzebują siebie wzajemnie. To jest największe dokonanie tego okresu – mówił. Tomasz Krawczyk ocenił, że nie trzeba oczekiwać od obywateli, że będą to wydarzenie tak szczegółowo pamiętać. – Ważne, żeby Polacy poznawali Niemców i odwrotnie – mówił.

Goście odnieśli się także do współczesnych stosunków między Polską a Niemcami. Krawczyk podkreślał, że nasi zachodni sąsiedzi zawsze uważali, że pomiędzy nimi a Rosją musi być jakaś strefa stabilności. – Dla nich do dzisiaj jest ważne, aby Polska była stabilna i podmiotowa. Jest największą gospodarką, poza Francją, wokół Niemiec. To niezwykle istotne, aby ten region się rozwijał.

Godlewski zwrócił uwagę, że układ polityczny w Niemczech nie jest kompatybilny z polskim, co sprawia, że dialog jest utrudniony. – Silna niemiecka lewica, która jest dość mocno antyamerykańska i prorosyjska, może sprawić, że te sprzeczności mogą być jeszcze silniejsze. Każdy kraj ma własne interesy, nie możemy liczyć na to, że partnerzy będą z nich rezygnować, bo nas lubią – tłumaczył.

Tomasz Krawczyk zaznaczył, że podmiotowy, silny partner w Warszawie stanowi dla Berlina wyzwanie psychologiczne i problem. Istnieje tam bowiem „misja cywilizacyjna”, że z Polską „coś trzeba zrobić”. Jego zdaniem porozumienie z Warszawą może być jednak dla Niemiec szansą, wyzwoli ich bowiem z niechcianej roli hegemona.

O obchodach 25-lecia współpracy mówił także korespondent Polskiego Radia w Berlinie, Wojciech Szymański.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 11.12.2016

Godzina emisji: 12:15