Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 30.01.2017

Smog i ubóstwo energetyczne idą w parze

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy 17 proc. Polaków, a więc ponad 6 mln osób – informował w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z BiznesAlert.pl. Na czym polega i co ma wspólnego z uciążliwym smogiem? - o tym w rozmowie z ekspertem.

– Ubóstwo energetyczne polega na tym, że dane gospodarstwo domowe nie jest w stanie nabyć energii energetycznej bądź usług towarzyszących związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.  

Jak tłumaczył, liczy się je od momentu, gdy wydatki na energię w budżecie domowym wynoszą co najmniej 10 procent.

– Jeżeli przeznaczamy na energię elektryczną i usługi energetyczne 10 proc., to jest to już kwalifikowane jako problem ubóstwa energetycznego – powiedział Piotr Stępiński.

Według badań, 33 proc. respondentów wiązało ubóstwo energetyczne z ubóstwem finansowym – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Przyczyną smogu natomiast jest przede wszystkim palenie brudnym paliwem i śmieciami. Powodem takich zachowań są zazwyczaj oszczędności. Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia 24, brakuje ciągle rozwiązań systemowych zwalczających zarówno smog, jak i ubóstwo energetyczne.

– Z jednej strony dofinansujemy wymianę pieców, ale z drugiej, nie mamy żadnego mechanizmu jeśli chodzi o pomoc w zakupie środków grzewczych – podkreślał Piotr Stępiński. – Dobrym rozwiązaniem byłoby powstanie międzyresortowej komisji składającej się z przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury, by stworzyć szeroko zakrojoną strategię w tym zakresie – proponował.

O szczegółach w całej audycji.  

Rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

-------------------

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 15:45