Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.02.2017

Debata Poranka: Wątpliwości wokół projektu o metropolii warszawskiej

Powstanie metropolii warszawskiej, która swym zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa, wywołuje dyskusje. O wadach i zaletach reformy zmieniającej ustrój miasta stołecznego Warszawy i życie mieszkańców podwarszawskich gmin, mówili goście Debaty Poranka: Paulina Piechna-Więckiewicz (radna m.st. Warszawy), Robert Perkowski (burmistrz Ząbek), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich) oraz Oskar Hejka (radny m.st. Warszawy).
Wiele emocji wywołuje możliwość wzrostu wysokości podatków w podwarszawskich gminach przyłączonych do Warszawy. Eksperci przypominają jednak, że podatki lokalne są nakładane przez rady gmin, a nie rady powiatu.Wiele emocji wywołuje możliwość wzrostu wysokości podatków w podwarszawskich gminach przyłączonych do Warszawy. Eksperci przypominają jednak, że podatki lokalne są nakładane przez rady gmin, a nie rady powiatu.fot.flickr/Giuseppe Milo
Posłuchaj
  • 03.02.2017 Kontrowersje wokół utworzenia metropolii warszawskiej. Goście: Paulina Piechna-Więckiewicz (radna m.st. Warszawy), Robert Perkowski (burmistrz Ząbek), Rafał Górski (Instytut Spraw Obywatelskich), Oskar Hejka (radny m.st. Warszawy).
Czytaj także

Zdaniem Pauliny Piechny-Więckiewicz, projekt jest kiepski z punktu widzenia legislacyjnego. – Złożono go jako projekt poselski, nie musi być więc poddany konsultacjom społecznym – wyjaśniała. Za wadę, gość uznała również wprowadzenie w metropolii okręgów jednomandatowych. – One są dla dużych partii, które prowadzą kampanie z pieniędzy nas wszystkich, co oznacza subwencje. Ten projekt zabija różnorodność przedstawicielską w Warszawie i komitety lokalne – podkreśliła.

Oskar Hejka mówił, że wybranie takiej ścieżki legislacyjnej nie oznacza, że konsultacje nie zostaną przeprowadzone. Wskazywał, że przykłady poprzednich ustaw metropolitalnych świadczą o tym, że inny tryb przyjęcia projektu trwałby wiele lat. Dodał również, że dziś miasta nie mogą funkcjonować tylko w ramach swoich granic i trzeba stawiać na innowacyjność.

Rafał Górski za zaletę uznał to, że PiS próbuje rozwiązać problemy, które trapią aglomerację warszawską od lat, np. komunikację.  – To ma wpływ na jakość codziennego życia wszystkich mieszkańców. Jest jednym z najważniejszych aspektów polityki, a traktowany jest po macoszemu – ocenił. Gość wskazywał również na problem smogu. – Nie da się załatwić tego w pojedynkę, trzeba mieć mechanizm sprawnego zarzadzania dużym obszarem, który by spowodował, że walka będzie prowadzona wspólnie – tłumaczył. Jego zdaniem, wdrożenie projektu będzie wyzwaniem, ponieważ w Polsce mamy niski kapitał społeczny. – Trzeba to przekraczać, jeśli mamy gonić Europę Zachodnią – mówił.

Według burmistrza Ząbek, w praktyce Warszawa i ościenne gminy już są połączone i tworzą metropolię. – Nowy projekt rozumiem jako metropolię, tylko inaczej nazwaną. Dla nas ten twór, superpowiat, będzie miał kompetencje zbliżone do obecnego powiatu. Swoje sprawy będziemy realizować tam – wyjaśnił. Perkowski podkreślił, że gminy zyskają na tym połączeniu, przede wszystkim w zakresie komunikacji miejskiej, którą zrealizuje jeden podmiot i inwestycji.


Od lewej: Rafał Górski, Paulina Piechna-Więckiewicz i Oskar Hejka; foto: PR24/MR Od lewej: Rafał Górski, Paulina Piechna-Więckiewicz i Oskar Hejka; foto: PR24/MR
W rozmowie także o zmianie ordynacji wyborczej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka - wszystkie audycje


____________________

Data emisji: 03.02.2017

Godzina emisji: 9:18