Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 07.03.2017

Zmiany w ustawie o KRS. "Wybieranie członków Rady przez polityków jest ryzykowne"

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Rady Sądownictwa. Zmiany przewidują m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie kadencji jej członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. O zmianach w KRS mówili w Debacie Dnia Roman Imielski (Gazeta Wyborcza) i Piotr Skwieciński (wSieci).
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (P) oraz wiceminister Marcin Warchoł (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w KPRM, 7 bm.Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (P) oraz wiceminister Marcin Warchoł (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w KPRM, 7 bm. PAP/Radek Pietruszka

Według Romana Imielskiego w rządowej ustawie o KRS chodzi o spolityzowanie tej instytucji. – Projekt zakłada utworzenie dwóch izb, które następnie muszą się zgodzić na kandydata, którego później będzie mianował prezydent. O polskim systemie sądowniczym należy dyskutować, lecz jeśli Zbigniewowi Ziobrze zależało na jego usprawnieniu, to ustawa o KRS powinna być powiązana z całościowym planem, mającym usprawnić działalność samych sądów. Chodzi np. o zmniejszenie instancji sądowych – powiedział dziennikarz.

Piotr Skwieciński wyjaśniał, że sędziowie nie powinni orzekać we własnej sprawie, bowiem prowadzi to do nadużyć. - Likwidacja Sądów Apelacyjnych, to jeden z pomysłów, które krążą również w Ministerstwie Sprawiedliwości. Negatywnie oceniam zjawisko oddawania korporacjom zawodowym zarządzania dziedziną, w której pracują. Jednak wybieranie członków KRS-u przez polityków jest ryzykowne – mówił publicysta wSieci.

Jak podkreślał Imielski, niezawisłość od polityki jest podstawą działania systemu sprawiedliwości. - W krajach Europy Zachodniej instytucje w rodzaju KRS istnieją i decydują o obsadzie stanowisk sędziowskich. Od czasów rzymskich zgodziliśmy się, że prawo zostało stworzone po to, by chronić tych maluczkich przed politykami – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Piotr Skwieciński przekonywał, że sędziowie są dużo bardziej niebezpieczni od polityków. - We współczesnym świecie to nie politycy mają największą siłę destrukcyjną. Chodzi o lokalne układy, oligarchie – to są rozmaici gracze niepolityczni, związani ze sferą pieniądza. W ostatnim czasie spadało znaczenie polityków, a rosło korporacji międzynarodowych – zauważył dziennikarz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Zuzanna Dąbrowska.

Polskie Radio 24/kk/PAP


_____________________

Data emisji: 07.03.2017

Godzina emisji: 17:17

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje