Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.03.2017

Były premier wezwany na przesłuchanie w stołecznej prokuraturze. "PiS szuka dowodów na to, że Tusk złamał prawo"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wyznaczy kolejny termin przesłuchania Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej nie stawi się w środę w stołecznej prokuraturze ze względu na pełnioną funkcję. Śledztwo dotyczy podjęcia w 2010 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy ze służbą obecnego państwa bez wymaganej zgody premiera, którym był Donald Tusk. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Piotr Gabryel (z-ca redaktora naczelnego Do Rzeczy) i Andrzej Gajcy (portal Onet.pl).

Przedmiotem śledztwa jest przekroczenie uprawnień przez członków kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów. Jest to przestępstwo z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Zarzuty postawione podejrzanym w toku postępowania dotyczą zdarzeń z lat 2010 -2013.

Rzecznik szefa Rady Europejskiej poinformował, że Donald Tusk nie stawi się w stołecznej prokuraturze, ponieważ jest zobowiązany do wystąpienia przed Parlamentem Europejskim po każdym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Jak wskazywał Andrzej Gajcy, sprawa jest na tyle istotna, że należy ją wyjaśnić. Tłumaczył, że Donald Tusk, jako pełniący wówczas nadzór nad SKW, ma wiedzę na temat tej umowy, okoliczności w jakich została zawarta i sposobu realizacji. W jego ocenie, zastanawiająca jest jednak zbieżność terminów: przesłuchania z wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. – Bezsporne jest to, że PiS szuka dowodów na to, że Tusk złamał prawo – ocenił.

Piotr Gabryel zaznaczył, że opinia publiczna, po sygnałach, które docierają w związku z tym śledztwem, będzie na końcu podejmowała decyzję przy urnach wyborczych. – Czy uznaje to śledztwo za ważne, potrzebne i prowadzone z tego powodu, że jest podejrzenie popełnienia przestępstwa, czy to wyłącznie gra polityczna – mówił. Dodał, że lepiej, gdyby Tusk złożył zeznania jak najszybciej, żeby uniknąć zarzutów, iż uchyla się od odpowiedzialności.  

W rozmowie także o sytuacji między Holandią a Turcją i sytuacji UE.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/ip

Debata Dnia w Polskim Radiu 24

____________________

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 17:18