Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 30.03.2017

Kulisy Spraw: Funkcjonowanie kartelu cementowego

W 2009 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę ponad 400 milionów złotych na producentów cementu. To efekt zmowy, w jakiej działali przedsiębiorcy, „regulując” rynek. W Kulisach Spraw o działaniu kartelu mówiła Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, była prezes UOKiK.
Posłuchaj
  • 30.03.17 Kulisy Spraw: Funkcjonowanie kartelu cementowego
Czytaj także

Jak ak relacjonował Wojciech Surmacz, gospodarz audycji Kulisy Spraw, w ramach „współpracy” firmy regulowały między sobą nie tylko ceny towaru, ale także określały wielkość branży. – Kartel miał czas, by się „zinstytucjonalizować”. Grupa działała ponad 10 lat na polskim rynku. Dodatkowo, przedsiębiorcy działający w porozumieniu stanowili niemal 100 procent rynku – wyjaśniała na naszej antenie Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślała, że kartel działał tak, by było trudno wykryć nielegalne praktyki. – To działanie nie mogło być zbyt oczywiste, ceny nie mogły być identyczne. W ten sposób spółki zwróciłyby na siebie uwagę. Wszelkie podwyżki, przeprowadzane w różnym czasie, były elementem negocjacji – tłumaczyła była prezes UOKiK.

W 2013 roku łączna kara 411 milionów złotych, nałożona na spółki produkujące i sprzedające cement – Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra – została zmniejszona do 339 milionów złotych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Kulis Spraw był Wojciech Surmacz

Polskie Radio 24/mp

__________________

Kulisy Spraw - wszystkie audycje

Data emisji: 30.03.17

Godzina emisji: 19.15